Around the Rock ma powrcić w 2021 roku / Martyna Ludwig
Around the Rock ma powrcić w 2021 roku / Martyna Ludwig

– Brakuje funduszy – przyznaje kierownik artystyczny MOK w Czerwionce-Leszczynach, Aleksander Biela. – Już od pół roku nie wiadomo było, czy festiwal odbędzie się czy nie ze względu na bardzo napięty budżet gminy. W końcu musieliśmy podjąć taką decyzję, choć jesteśmy załamani tym faktem.

Szczególnym ciosem dla gminnego budżetu, jak można wywnioskować z lutowej sesji rady miasta, będzie przesunięcie 300 tys. zł do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w związku z pożarami familoków.

– Dzisiaj priorytetem jest szybkie odbudowanie spalonych budynków i powrót poszkodowanych do swoich mieszkań – komentuje burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski.

W przyszłym roku, jak obiecują organizatorzy, festiwal Around the Rock ma wznowić swoją działalność w klasycznej, jednodniowej formule. Do tego czasu gmina zamierza zapewnić fundusze na organizację imprezy w budżecie, a także w miarę możliwości starać się o dofinansowania w ramach konkursów. W MOK podkreślają również, że ten festiwal jest oczkiem w głowie włodarzy gminy:

– To z woli burmistrza najdłużej czekaliśmy z podjęciem ostatecznej decyzji, ponieważ bardzo zależało mu, by festiwal się odbył. Cały czas szukał rozwiązania – podkreśla Aleksander Biela.

Festiwal Around the Rock w latach 2009, 2011 i 2012 był finansowany w dużej mierze z unijnych dotacji. Każdego roku gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny dokłada do jego organizacji fundusze z własnego budżetu.

Festiwal Muzyki Niemechanicznej był organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach pod patronatem gminy i miasta. Pierwsza edycja, która miała miejsce w 2003 roku, była pomyślana jako mały przegląd kapel rockowych. Od tamtej pory festiwal stał się ważnym punktem na koncertowej mapie Śląska, co roku przyciągając rzesze fanów rocka z całej Polski. Gwiazdami Around the Rock na przestrzeni lat były zespoły takie jak Kult, T-Love, Hey czy Big Cyc. W ramach festiwalu odbywały się także przeglądy lokalnych kapel.

Żalu i rozgoryczenia z powodu zawieszenia Around the Rock nie kryją internauci, poinformowani o tym fakcie na Facebooku.

– Szkoda, całą rodziną wybieraliśmy się na ATR – napisała Olga.

– Wielka szkoda, jesteście jednym z najbardziej rozpoznawalnych alternatywnych festiwali w PL. Wasze lineupy zawsze są kozackie. Powodzenia w kolejnych latach – dodał Daniel.

1

Komentarze

  • Krysia nie chca pieniedzy 06 marca 2020 12:28Skąd maja byc pieniadze w gminie skoro rozdaje ona mieszkania niepracującym i nie płacacym ? Ja pracuję z mężem , wynajmujemy mieszkanie prywatne w Stanowicach ..W Czerwionce mieszkania dostaje tylko " elita" na utrzymaniu MOPS.Na sie nie należy "bo za duzo zarabiamy i stacnas na wynajem lub kredyt".Nasze pieniądze idą do prywatnej kieszeni..Moglibysmy gminne mieszkanie opłacac i dbac o nie..Gmina jest bogata ,nie potrzebuje kasy z Czynszow..

Dodaj komentarz