Raciborskie Centrum Kultury zostało oznakowane muszlą św. Jakuba i znajduje się na szlaku do Santiago de Compostela / www.raciborz.pl
Raciborskie Centrum Kultury zostało oznakowane muszlą św. Jakuba i znajduje się na szlaku do Santiago de Compostela / www.raciborz.pl

Chrześcijanie wierzą, że w katedrze w Santiago de Compostela znajduje się grób jednego z 12 apostołów –  św. Jakuba. Teraz zabytkowy gmach Raciborskiego Centrum Kultury został oznakowany słynną żółtą muszlą na niebieskim tle, a w miejskim Centrum Informacji można zdobyć pieczęć Raciborskiej Drogi.

W 1987 droga św. Jakuba uznana została za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy. W wielu krajach europejskich, w tym w Polsce rozpoczęto odtwarzanie dawnych szlaków pątniczych.

- 20 lipca 2019 otwarto Drogę Raciborską, która prowadzi od Ujazdu przez Bierawę, Roszowicki Las, Przewóz, Miejsce Odrzańskie, Lasaki, Grzegorzowice, Łubowice, Racibórz, Pietrowice Wielkie do Nasiedla, a stamtąd będą wytyczane kolejne szlaki w kierunku Opawy – wyliczają w raciborskim magistracie.

Centralnym Punktem Drogi Raciborskiej jest kościół św. Jakuba w Raciborzu. Obecna świątynia pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku. 22 lata temu podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku znaleziono jedną z ośmiu na terenie Polski muszli św. Jakuba pochodzącą z XIII/XIV wieku. Muszla była dowodem odbycia pielgrzymki do Santiago. Przez Racibórz setki lat temu prowadził szlak Via Regia (Droga Królewska) – wschodnioeuropejski fragment Drogi św. Jakuba.

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz