Mobilne biuro pojechało dalej

Ze względu na ogromne zainteresowanie zarząd Funduszu zdecydował o przedłużeniu projektu do końca września. Mobilne biuro to inicjatywa Ministra Klimatu Michała Kurtyki, realizowana przez dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - w Katowicach oraz Krakowie. Pilotażowy projekt zainaugurowano na początku lipca w Myślenicach. Pierwszą gminą województwa śląskiego, gdzie zawitało mobilne biuro, była Pszczyna.

- Mimo, że w pierwotnej wersji działalność mobilnego biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Spotkania odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tak, by były bezpieczne dla mieszkańców. Eksperci katowickiego Funduszu doradzają mieszkańcom w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, wymiany tzw. kopciuchów, pomagają w wypełnianiu wniosków, które można złożyć na miejscu.

Tylko w dniu inauguracji w Myślenicach udzielono 40 porad. Do tej pory mobilne biuro przejechało ponad 4800 kilometrów, odwiedzając 58 gmin. Pierwszą gminą otwierającą podróże po województwie śląskim była Pszczyna, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast. W czasie wyjazdów najwięcej konsultacji udzielonych zostało w Tarnowskich Górach – 95, w Radlinie 80 i Zabrzu 76. Natomiast najwięcej wniosków złożono podczas wizyty w Rybniku – 16.

Od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze złożonych zostało łącznie blisko 20 tys. wniosków o dofinansowanie na wymianę kopciuchów i termomodernizację. Od 15 maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze odbywa się na nowych zasadach. Maksymalna kwota dofinansowania, w przypadku wymiany starego kopciucha, termomodernizacji i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, wynosi 30 tys. zł. (IrS)

Komentarze

Dodaj komentarz