Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej oceniają sytuację epidemiczną w firmie jako stabilną, choć statystyki pokazują, że w ostatnim tygodniu w niektórych kopalniach tej największej górniczej spółki nastąpił wzrost zachorowań. Od początku epidemii do środy koronawirusem zaraziło się łącznie 3303 pracowników PGG, z których 3239 wyzdrowiało. Chorują 64 osoby, a 138 poddano kwarantannie.

Przed tygodniem, w ostatnim dniu września, w PGG zakażonych było 46 górników, a w kwarantannie przebywało 95 osób. W ciągu siedmiu ostatnich dni w spółce przybyło 31 zakażonych i 13 ozdrowieńców - tym samym liczba chorych zwiększyła się o 18, a liczba pracowników na kwarantannie o 43. Obecnie najwięcej zakażonych (30) jest w należącej do PGG kopalni Mysłowice-Wesoła.

W ocenie przedstawicieli spółki, sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Już w sierpniu w kilku kopalniach zakażonych było po około 40 osób, jednak liczba ta w pewnym momencie przestała rosnąć. Na razie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych wśród górników.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie odnotowano najwięcej w górnictwie infekcji SARS-CoV-2, zakażonych pozostaje jeszcze tylko trzech górników.

W JSW od początku epidemii zakażonych zostało łącznie 4149 pracowników, z których 4146 wyzdrowiało. W ciągu minionego tygodnia przybyły dwa nowe przypadki zakażenia oraz dwóch ozdrowieńców. W kwarantannie wciąż jest 12 pracowników - o 5 mniej niż w ostatnim dniu września.

Jeżeli w najbliższych dniach nie będzie kolejnych zakażeń, niebawem kopalnie jastrzębskiej spółki będą wolne od koronawirusa. Tym samym JSW stanie się kolejną - po kopalniach Bobrek w Bytomiu i Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - górniczą firmą, w której wyzdrowieli wszyscy pracownicy, zakażeni wirusem SARS-CoV-2.

Łącznie, według danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ok. 8,4 tys. górników z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Węglokoks Kraj i prywatnej kopalni Silesia. Ponad 98 proc. wszystkich zakażonych górników już wyzdrowiało.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych wynosiła 23 tys. 916 - o 286 więcej niż we wtorek. Od początku epidemii zmarło w regionie 577 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 89,6 proc. wszystkich zakażonych (21 tys. 430 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 136 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 409,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 271 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem. (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz