Dominik Gajda
Dominik Gajda

Policjant przekazał, że sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia w sumie funkcjonariusze pouczyli ponad 198,5 tys. osób, w ponad 59 tys. przypadków ukarali je mandatem karnym, a w ponad 15 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Dodał, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policja 20,1 mln razy sprawdzała też osoby skierowane na kwarantannę.

"Ostatniej doby sprawdziliśmy aż ponad 270 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 880 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych" - podał insp. Mariusz Ciarka.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od obowiązku kwarantanny może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi karę pieniężna do kwoty 30 tys. zł.

Rzecznik KGP przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród policjantów. Wynika z nich, że od początku działań zakażonych nim zostało ok. 2214 policjantów oraz 264 pracowników policji, a wyzdrowiało 870 policjantów oraz 115 pracowników policji. Na kwarantannie przebywa obecnie ok. 2160 funkcjonariuszy, a ponad 11280 policjantów ją zakończyło.

"Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Liczba zarażonych z dnia na dzień jest większa" - przekazał insp. Mariusz Ciarka.

Podał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 3360 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadzili już ponad 161 tys. kontroli.

"Od początku działań skontrolowano również ok. 277,7 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Skontrolowano również ok. 9,7 tys. miejsc organizacji wesel" - podkreślił rzecznik KGP.(PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz