post image
Krzysztof Jaroch

Obywatelskość przejawia się chociażby w korzystaniu z naszego prawa do pełnego udziału w społecznym i kulturowym dziedzictwie, będącym elementem naszej cywilizacji. Udział ten może być czynny i bierny, a ma miejsce wówczas, kiedy możemy proponować to, co mogłoby być jego przedmiotem i decydować o nim w obywatelskim akcie.

Taką postawą rybniczanie będą mogli wykazać się już w przyszłym tygodniu, biorąc udział w głosowaniu na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Od 19 do 23 października każdy mieszkaniec Rybnika, lubiący kolędy wykonywane na wysokim poziomie artystycznym i z profesjonalną oprawą akustyczno-oświetleniową, może zagłosować na lokalny projekt o numerze 27-1 pt. Anna Wyszkoni "Kolędy Wielkie" – koncert w Zebrzydowicach, a kiedy ta obywatelska propozycja uzyska odpowiednią liczbę głosów, wziąć darmowy udział w koncercie.

Koncert kolęd Anny Wyszkoni będzie z pewnością wartościowym wydarzeniem kulturalnym, a jego realizacja ma mieć miejsce w kościele w dzielnicy Zebrzydowice. Będzie to profesjonalnie przygotowane wydarzenie artystyczne, które poza walorem artystycznym wniesie wartość pielęgnowania naszej kultury oraz tradycji związanej z czasem Bożego Narodzenia i najpiękniejszymi polskimi kolędami.

Kolędowanie może więc być obywatelskie, pod warunkiem udziału mieszkańców w zaproponowaniu konkretnego projektu, zagłosowaniu na niego oraz uczestnictwie w wybranym zbiorowo przedsięwzięciu. A w przyszłym tygodniu po obywatelsku zagłosuję przez internet wraz z moją rodziną na rybnicki koncert kolęd Anny Wyszkoni, bo lubimy kolędowanie, zwłaszcza na dobrym poziomie artystycznym.

Krzysztof Jaroch, menadżer kultury, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku

 

Komentarze

Dodaj komentarz