Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 244 górników z PGG, 28 z JSW oraz 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowały 3544 osoby, a wyzdrowiało 3300. Obecnie w PGG chorują 244 osoby wobec 141 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 643 pracowników wobec 381 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (40), Ziemowit w Lędzinach (33) i Piast w Bieruniu (35). W katowickiej kopalni Murcki-Staszic choruje 22 pracowników, a w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych - 14. W pozostałych kopalniach Grupy jest po kilka przypadków zachorowań.

W poniedziałek w PGG przybyło - wobec danych z piątku - 49 zakażonych i trzech ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 28 osób (wobec 14 tydzień temu). W niedzielę przybył jeden nowy przypadek, a w poniedziałek dwa - w kopalniach Zofiówka i Budryk.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4181 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4153 wyzdrowiały. Kwarantanną jest objętych 100 osób wobec 103 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się - według poniedziałkowych danych - 21 pracowników na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 250 pracowników spółki.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 38 tys. 559 – o 1002 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarły 783 osoby z COVID-19 – w poniedziałek poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało ok. 65 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (25 tys. 79 osób) – w poniedziałek w regionie przybyło 278 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 548,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 7,9 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 22 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte były 982 spośród 1525 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 91 na 118 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.(PAP)

 

Komentarze

Dodaj komentarz