Robert Lewandowski / Cmentarz Parafialny w Leszczynach.
Robert Lewandowski / Cmentarz Parafialny w Leszczynach.

Niepokojąca sytuacja dotycząca rozwoju pandemii koronawirusa, może wpłynąć na zmianę organizacji uroczystości Wszystkich Świętych. Dziś odnotowano kolejne 16 300 przypadków zakażenia tym wirusem. Co nas czeka w kolejnych dniach?

Najbliższe dni pokażą, czy rząd ogłosi kolejne ograniczenia oraz czy czeka nas całkowity lockdown. Mimo to, rządzący już teraz zachęcają do odwiedzania grobów bliskich w inne dni, niż 1 i 2 listopada. Czy 1 listopada cmentarze zostaną więc zamknięte dla odwiedzajacych?

- Tę decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Będziemy widzieć jak wygląda krzywa zakażeń. Podejmiemy wtedy decyzję co do ograniczeń i zasad. Jednak już teraz zachęcam by 1 listopada zostać w domach, a wizyty grobach bliskich przełożyć parę dni wcześniej czy później. Najważniejsze, by nie było wielkiej kumulacji ludzi w jednym miejscu - informował podczas piątkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.

 

Także duchowni zalecają, by wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie.

- Papież Franciszek w związku z pandemią wydał dekret wydłużający na cały miesiąc listopad okres zyskania odpustu za zmarłych, który można uzyskać modląc się za zmarłych i nawiedzając cmentarze - informuje Archidiecezja Katowicka.

- Zachęcamy wszyskich, aby nawiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyć w czasie na cały miesiąc listopad. Nawiedzając cmentarze zachowajmy wszystkie obostrzenia mając na uwadze dobro, zdrowie i życie swoje i innych osób - wskazuje z kolei Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

 

Już teraz zauważyć można wzmożony ruch wokół i na samych cmentarzach. 

- Ludzie jednak przychodzą wcześniej. My także wybraliśmy się dziś, nie chcemy ryzykować tłumów 1 listopada - wskazuje nam małżeństwo, które odwiedziło dziś groby na cmentarzu w Leszczynach.

- Zawsze przychodzę kilka dni wcześniej. U nas co roku są tłumy ludzi na Wszystkich Świętych. Teraz ta pandemia, to tym bardziej - informuje nas leszczynianka. 

 

Czy Waszym zdaniem cmentarze w dniu 1 listopada powinny pozostać zamknięte? Podzielcie się komentarzami w tej sprawie.

Komentarze

Dodaj komentarz