shutterstock.com
shutterstock.com

Europoseł z Rybnika Łukasz Kohut, złożył do Prokuratury Okręgowej w Krakowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kardynała Stanisława Dziwisza. 

Zawiadomienie jest efektem emisji materiału śledczego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Dokument ukazujący rzekome przypadki tuszowania pedofilii w Kościele Katolickim, został przedstawiony w programie "Czarno na białym" na antenie TVN 24. W materiale przedstawiono kilka przykładów tuszowania pedofilii w Koścele Katolickim, zarówno z Polski jak i zza granicy.

Po emisji materiału w sieci pojawiła się lawina komentarzy. Głos zabrał także europoseł z Rybnika. Łukasz Kohut zawiadomił Prokuraturę Okręgową w Krakowie, o możliwości popełnienia przestępstwa przez kardynała Stanisława Dziwisza.

- Działając w imieniu własnym, na podstawie art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego, składam zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa wyczerpującego znamiona czynu zabronionego określonego w art. 239 § 1 i art. 240 § 1 kodeksu karnego przez kardynała Stanisława Dziwisza, polegającego na: wielokrotnym utrudnianiu ujawnienia przestępstw (m.in. z art. 200 k.k. - seksualne wykorzystanie małoletniego) dokonanych przez duchownych w celu uniknięcia przez tychże duchownych odpowiedzialności karnej (art. 239 k.k) oraz, niezawiadomieniu stosownych organów ścigania o możliwości popełnienia przez duchownych przestępstw wykorzystania seksualnego dokonanych na szkodę małoletnich (art. 240 k.k) - wskazuje europoseł.

Zdaniem Łukasza Kohuta przedstawione w dokumencie okoliczności wskazują, że mimo podejrzenia popełniania przez księży przestępstw pedofilskich:

Stanisław Dziwisz nie podjął, żadnych kroków mających na celu doprowadzenie sprawców tych przestępstw do poniesienia odpowiedzialności karnej. Hierarcha nie podjął także stosownych działań mogących uchronić inne potencjalne ofiary przed przestępnymi dzianiami księży pedofilów - dodał europoseł.

Zdaniem europosła z przedstawionych przez dziennikarzy historii wynika, że kard. Dziwisz wiedział o przestępstwach duchownych i podejmował aktywne działania, prowadzące do wyciszenia sprawy. 

Komentarze

  • Krysia Wstyd 10 listopada 2020 19:31Niech się poseł wstydzi !
  • Daniel 13 listopada 2020 07:14Wreszcie mamy europosła który reaguje tak jak powinien. Brawo szacunek i respekt. Szkoda tylko że prokuratura temu odniesieniu leb ukreci a resztę zamiecie pod dywan.

Dodaj komentarz