Adrian Karpeta / Dominik Gajda.
Adrian Karpeta / Dominik Gajda.

Już na starcie program wywołał sporo kontrowersji i negatywnych komentarzy. Internauci zarzucil rządzącym wsparcie dla celebrytów, w momencie gdy środków brakuje w znacznie ważniejszych obszarach funkcjonowania państwa. Bayer Full miał przyznaną dotację w wysokości 550 tys. zł, Radosław Liszewski z zespołu Weekend - 520 tys. zł, zaś Beata Kozidrak miała otrzymać aż 750 tys. zł. 

Minister Piotr Gliński tłumaczył jednak, że wsparcie ma dotyczyć szeregu osób, współpracujących z artystami.

- To nie jest wsparcie dla celebrytów, ale dla pracowników kultury i dla ich rodzin. Z rozmów ze środowiskiem wiemy, że beneficjenci chcą, by pieniądze trafiły na rynek, do pracowników, ale też do freelancerów, ludzi bez etatów i stałych umów, których wynagrodzenia również mogą być pokrywane z tego funduszu. Potrzebna tu jest solidarność środowiskowa - stwierdził.

Internauci wskazywali, że wiele małych przedsiębiorstw nie może liczyć na tak znaczną pomoc państwa, zaś artyści na co dzień zarabiający znacznie więcej, otrzymają od rządu po kilkaset tysięcy złotych. Jednak nie wszyscy twórcy chcieli skorzystać z rządowej pomocy. Swój sprzeciw w tej sprawie wyraził m.in. rybnicki Kabaret Młodych Panów.

- Kochani, jak sami wiecie, nie gramy w tym roku zbyt wiele sztuki. Od niedawna w ogóle nie możemy grać. Z nowego programu wsparcia instytucji kultury nie wzięliśmy nawet złotówki. Jest wielu, którym pieniądze przydałyby się bardziej. Sami wiecie, że pomagamy zbierać pieniądze na tak wiele codziennych spraw, że szaleństwem byłoby wnioskowanie w tej chwili o miliony ze wspólnego budżetu. Nie jest nam łatwo, ale też nie jest najgorzej. Chcecie nas wesprzeć nie wydając nawet złotówki? Oglądajcie nasze filmy w Internecie, udostępniajcie nasze skecze, dzielcie się tym co robimy. Tyle wystarczy! ? Kochamy Was, z niecierpliwością czekamy na wiosnę i lepszy czas! ♥️ - wskazują kabareciarze na swoim facebook'owym profilu.

Na fali sporej ilości negatywnych komentarzy, ministerstwo zdecydowało dziś o wstrzymaniu wypłat.

- W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego  postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji - informuje w komunikacie resort kultury.

Komentarze

  • Brawo Brawo 17 listopada 2020 13:29Brawo

Dodaj komentarz