Biblioteka Publiczna w Rybniku.
Biblioteka Publiczna w Rybniku.

Dobiegły końca warsztaty dla dzieci i młodzieży, bazujące na literaturze ekologicznej, kreatywności i wiedzy. Od lipca organizowano zajęcia dotyczące segregacji śmieci, smogu, recyklingu, zaplanowano wycieczkę do lasu z wykwalifikowanym pracownikiem Nadleśnictwa, podczas której sprzątano śmieci, nadarzyła się też okazja do przejechania kolejką wąskotorową, posadzono także drzewo czytelników.

Efekty cotygodniowego uczenia się dobrych praktyk ekologicznych utrwalano, tworząc prace plastyczne, ilustracje do Kamishibai, tzw. mobile ze starych mebli bambusowych czy makulatury. Hitem okazały się warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków, które uczestnicy mogli zabrać do domów. Zaproszono Teatr Niewielki z Krakowa ze spektaklem „Dusza lasu”. Przedstawienie poruszyło wiele ważnych kwestii ekologicznych: spektakl pokazał sposoby ochrony lasu; przesłaniem była zachęta do sadzenia drzew. Finałem spotkań ekologicznych była gra mobilna „Wpław po Skarb” Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, która w ciekawej formie rozprawiła się z mitami na temat picia wody z kranu i na pewno poszerzyła wiedzę uczestników na temat wody.

Owocem spotkań ekologicznych jest wystawa prac uczestników projektu, którą można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku lub w poniższej galerii.

Efektem cyklicznych warsztatów ekologicznych jest nabycie przez uczestników nowych, niezwykle przydatnych kompetencji społecznych. Dobre praktyki ekologiczne dzieci przeniosą w codzienność, pokazując najbliższemu otoczeniu, że czasem niewielki gest proekologiczny budzi świadomość, że warto powalczyć o naszą planetę na poważnie.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz