Pixabay.com
Pixabay.com

Informację o pierwszym przypadku COVID-19 przekazała m.in. „South China Morning Post” z Hongkongu, powołując się na źródła rządowe. Jak informowała gazeta, od 17 listopada zeszłego roku codziennie notowano od jednego do pięciu nowych przypadków infekcji koronawirusem. Do 15 grudnia całkowita liczba zakażeń wyniosła 27, zaś pierwszy dwucyfrowy wzrost zachorowań odnotowano 17 grudnia. Trzy dni później pacjentów z chorobą, nazwaną później COVID-19, było już 60.

W okresie od listopada 2019 do stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, w środkowych Chinach. Już w połowie stycznia br. wirus rozprzestrzenił się w całych Chinach. W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Od 4 marca 2020 są notowane zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 13 marca 2020 WHO podała, że epicentrum pandemii koronawirusa stała się Europa. Obecnie chorzy zarejestrowani zostali na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę życia wielu ludzi. W związku z szerzącą się pandemią, rządy wielu krajów wprowadziły obostrzenia, których celem jest walka z wirusem. 

Ograniczenia w życiu społecznym, ograniczenia w edukacji czy funkcjonowaniu wielu firm i przedsiębiorstw. Nieradzące sobie systemy zdrowotne, przez błędne decyzje rządzących to także skutki pandemii. Wydaje się, że pandemia i związane z nią ograniczenia szybko jednak nie znikną.

- Pandemia koronawirusa może potrwać dwa lata – twierdzi prof. dr hab. n. biol. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Do tej pory na całym świecie odnotowano ponad 55 mln przypadków zachorowań. W wyniku COVID-19 zmarło już 1,33 mln ludzi. Wśród nich jest także znaczna liczba osób, które miały choroby współistniejące. Z kolei w Polsce zachorowało dotąd ponad 750 tys. osób. Zmarło niemal 11 tys. osób. 

 

Komentarze

  • Figlarski Nie prędko 17 listopada 2020 15:37Będziemy się z tym wirusem bawić parę lat

Dodaj komentarz