UM Jastrzębie-Zdrój.
UM Jastrzębie-Zdrój.

Konkurs jest kontynuacją obchodów 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego. Głównym tematem planowanej trasy powinna być solidarnościowa tradycja miasta.

W projekcie ścieżki powinny pojawić się zagadnienia dotyczące: powstawania Jastrzębia-Zdroju, budowy kopalń, napływu mieszkańców czy strajków zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego.

- To właśnie w Jastrzębiu-Zdroju 40 lat temu napisaliśmy niezwykle ważny rozdział historii kraju - strajki górników, pracujących w kopalniach na terenie naszego miasta doprowadziły do podpisania przełomowego Porozumienia Jastrzębskiego. To tradycja, o której chcemy przypominać - zarówno mieszkańcom naszego miasta, jak i całej Polski. To właśnie z okazji tych wydarzeń we wrześniu stworzyliśmy pierwszy w naszym mieście mural. Teraz - wspólnie z mieszkańcami - opracujemy trasę turystyczną, która pomoże nam opowiadać o tej tradycji. Liczę na kreatywnoć naszych mieszkańców i pasjonatów historii. Z całego serca zachęcam do udziału w konkursie - podkreśliła prezydent Jastrzębia-Zdroju  Anna Hetman.

Trasa powinna prowadzić od pomnika Porozumienia Jastrzębskiego poprzez Kościół na Górce (Parafia Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła), osiedle Gwarków i przylegający jar, aż do Łaźni w Moszczenicy (Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego i Porozumienia Jastrzębskiego), która będzie wieńczyć Szlak Wolności. Pozostałe punkty trasy uczestnicy konkursu zaproponują samodzielnie.

Zgłoszenia można przesyłać do 1 marca 2021. 

Komentarze

Dodaj komentarz