Archiwum / Focus Park w Rybniku.
Archiwum / Focus Park w Rybniku.

Galerie handlowe już liczą straty w związku z pandemią i zamknięciem przez trzy tygodnie większości sklepów. W związku z okresem, przedświątecznym, zostaną one ponownie otwarte 28 listopada, ale będzie obowiązywał w nich ścisły reżim sanitarny - zapowiedział szef rządu. 

Ustalono, że wewnątrz będzie mógł przebywać maksymalnie jeden klient na 15 metrów kwadratowych i będzie wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnić osobom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Jak bardzo ostatni lockdown dał się we znaki galeriom handlowym?

Największe straty poniosły największe i najbardziej nowoczesne obiekty, które mają duże powierzchnie wspólne do utrzymania. Żadna z indagowanych przez reportera „Nowin” firm nie podała konkretnych liczb, zasłaniając się tajemnicą handlową, ale bezsprzecznie wielu podnajemców już wystąpiło o przesunięcie płatności czynszu, a niektórych nie będzie stać na taki wydatek w najbliższych miesiącach. Niektórzy renegocjują umowy najmu, licząc na niższe stawki.

- Sytuacja ta mocno uderzyła w handel, choć podczas wiosennego lockdownu było jeszcze gorzej. Bo zamknięto wszystkie sklepy i usługi. Obecnie duże straty ponoszą sklepy odzieżowe, których w galeriach jest najwięcej. Obiekty nie żyją tak jak wcześniej – podkreśla Małgorzata Wellman, marketingowiec z Upside Property Sp. z o.o. w Gdańsku, która zarządza Galerią Jastrzębie. Jak przypomina, cały czas działają m.in. apteki, księgarnie, punkty usługowe, w tym telefonii komórkowej. 

- W naszych niedużych galeriach więcej jest sklepów czynnych niż tych zamkniętych. Dlatego jakoś sobie radzimy. Ale sytuacja i tak jest diametralnie różna od tego, co było kiedyś. Żyjemy przecież dzięki firmom, które podnajmują u nas lokale, mamy też koszty wspólne – analizuje Wellman.

Lepiej poradzą sobie z lockdownem globalne sklepy i usługi. Gorzej mniejsi przedsiębiorcy. Sytuację z pewnością poprawi zapowiedziane otwarcie galerii.

Oddana do użytku 22 października Galeria Wiślanka w Żorach już dwa tygodnie później musiała częściowo zamknąć podwoje. Otwarte są sklepy spożywcze, drogerie, lokale usługowe oraz gastronomia na wynos i dowóz.

Cały czas działają: LIDL, Żabka, Drogerie Polskie, Rossmann, Świat Prasy, Play, Orange, T-Mobile, Plus/Cyfrowy Polsat, Pralnia EBS, Kantor Promes, Tauron, Vision Express, Empik, CANAL+, Masterkom, a w strefie gastronomicznej: Burger Route 66 – na wynos + w dostawie, Pizza Hut – na wynos, Zaparowany Bąbel – na wynos + w dostawie.

Jest za wcześnie, aby informować o danych finansowych firmy. Jednocześnie pragnę podkreślić, że jesteśmy przekonani iż Galeria Wiślanka, jako jedyne centrum rozrywkowo – handlowe w Żorach ma przed sobą perspektywę rozwoju – zaznacza Anna Ujma, dyrektor ds. marketingu.

W rybnickim Focus Parku czynne są: Empik, Ziko Apteka, Rossmann, Vision Express, Restauracja KFC na wynos, Pizza Hut Express na wynos, salony Orange, T-Mobile, Plus, Play, Kolporter, Bank PKO (od poniedziałku do piątku, od 9 do 17). Zmotoryzowani klienci mogą wjechać na poziomy parkingowe P1 i P2.

- Niestety, nie udzielimy panu redaktorowi odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnych strat finansowych czy rekompensat, jako, gdyż takie informacje są poufne – oznajmia Olga Rutowicz marketing specialist w Focus Parku. 

Komentarze

Dodaj komentarz