post image
Ministerstwo Cyfryzacji / Aplikacja mObywatel.

O soboty 5 grudnia, kierowcy nie muszą wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy. Docelowo nie będzie także wymogu, by kierowca miał zainstalowaną elektroniczną wersję tego dokumentu. Kierowca, który nie będzie miał przy sobie prawa jazdy ani w wersji tradycyjnej, ani elektronicznej, nie zostanie za to ukarany mandatem.

– Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia 2020 r. z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców – wyjaśnił Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Zanim jednak skorzystamy z prawa do pozostawienia dokumentu w domu, warto sprawdzić czy nasze prawo jazdy znajduje się w aplikacji mObywatel. W tym celu należy pobrać aplikację i uzupełnić potrzebne dane. Do zalogowania się do aplikacji, konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego. Dzięki temu, w aplikacji będziemy mieli także dostęp do dowodu osobistego.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji,  w Polsce jest już niemal 1,7 mln mObywateli.

Komentarze

Dodaj Komentarz