Pixabay.com
Pixabay.com

Przez wiele lat trwał koszmar kobiety, mieszkającej w jednym z bloków w centrum Jastrzębia. Mimo wyroku sądu za psychiczne i fizyczne znęcanie się, nic się nie zmieniło. Mężczyzna nadal nadużywał alkoholu, pod wpływem którego bywał agresywny. Wielokrotnie znieważał swoją żonę, zaś podczas awantur dopuszczał się rękoczynów.

Kobieta czując się bezradna, zawiadomiła w tej sprawie policję. Sama nie czując się bezpiecznie opuściła mieszkanie i przeprowadziła się do córki. 

Dzielnicowy z Jastrzębia przyjrzał się sprawie i w czwartej wraz z kobietą poszli do jej domu. Policjant wręczył 77-latkowi nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Było to możliwe, dzięki wprowadzeniu nowych przepisów.

Od 30 listopada 2020 roku, weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. 

Komentarze

Dodaj komentarz