Materiały Prasowe Eugeniusz Wróbel w pamięci potomnych
Materiały Prasowe Eugeniusz Wróbel w pamięci potomnych

Projekcja filmu dokumentalnego „Służba całym życiem… Rzecz o Eugeniuszu Wróblu” jest świetną okazją do poznania życia zawodowego oraz prywatnego okrutnie zamordowanego Eugeniusza Wróbla z Rybnika. Było one związane między innymi z działaniami na rzecz transportu, w tym transportu lotniczego. Patronat nad filmem „Służba całym życiem… Rzecz o Eugeniuszu Wróblu” w reżyserii Adama Turuli objął minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Premiera odbędzie się 11 grudnia o godz. 16.30 na kanale YouTube Politechniki Śląskiej. Pokaz będzie połączony z dyskusją online z udziałem Władz Uczelni, przedstawicieli branży lotniczej, reżysera oraz córki bohatera filmu. 

Eugeniusz Wróbel był naukowcem i nauczycielem akademickim Politechniki Śląskiej. Zajmował się zagadnieniami z zakresu utrzymania i rozwoju lotnisk oraz kompetencji służb zarządzających ruchem lotniczym. W latach 1990 – 1995 był wicewojewodą katowickim. W późniejszych latach pełnił funkcje doradcy ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa w 2005 i 2006 roku oraz w Ministerstwie Transportu w 2007 roku. 

„Służba całym życiem… Rzecz o  Eugeniuszu Wróblu” prezentuje wspomnienia osób bliskich oraz współpracowników ze służby publicznej lub Uczelni. 

— Przetrwała ta wiedza, która jest zawarta w tych podręcznikach. Została jego postawa, taka nieugięta, zdecydowana i uczciwa. To rzeczywiście był człowiek kryształ. Ja do dziś, gdy wchodzę do tego pokoju, ciągle go tu widzę. Przypominam sobie rozmowy z nim, to dzielenie się doświadczeniem — wspomina prof. Bolesław Pochopień, rektor Politechniki Śląskiej w latach 1992 – 2002.

Nie brakuje także historii opowiedzianych przez członków społeczności harcerskiej – Eugeniusz Wróbel należał do 6 Harcerskiej Drużyny Wodnej w Rybniku. Ponadto był jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej oraz instruktorem żeglarstwa.  

W pamięci o działaniach Eugeniusza Wróbla pojawiają się te, które dotyczą rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i transportowej na Śląsku. Warto wspomnieć o inicjatywie utworzenia międzynarodowego lotniska regionalnego w Pyrzowicach. 

— Eugeniusz był osobą, która wierzyła w Pyrzowice od samego początku. Wierzyła w to, że na lotnisku, które nie istniało na mapie praktycznie, bo było to lotnisko wojskowe,  można stworzyć duży, międzynarodowy port lotniczy. Wykorzystując naturalne położenie tego miejsca, ale także wykorzystując otoczenie, w którym się znajdujemy – industrialny, przemysłowy region i 5 milionów mieszkańców — podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

— Wizjonerstwo. To było wizjonerstwo. Jak ktoś sobie pomyśli, że lotniska były kiedyś tylko wojskowo, a on wymyślił, że lotnisko będzie cywilne w Katowicach. To było coś niebywałego. Te kwestie autostrad tutaj na Śląsku — mówi prof. Marek Sitarz z Politechniki Śląskiej, współpracownik w naukowych projektach transportowych.

— Śląsk ma najlepszą infrastrukturę drogową w Polsce. Tego kiedyś nie było. Teraz to jest efekt tego wszystkiego, bo te projekty infrastrukturalne – one niekiedy trwają 10, 20, 30 lat – i my teraz dzięki jego pomysłom dzisiaj mamy to, co mamy na Śląsku, i wszyscy nam zazdroszczą tej infrastruktury drogowej - dodaje. 

Źródła: 
Służba całym życiem.... rzecz o Eugeniuszu Wróblu - YouTube
Eugeniusz Wróbel (eugeniuszwrobel.pl)
Eugeniusz Wróbel – Wikipedia, wolna encyklopedia
 

Komentarze

Dodaj komentarz