post image
Dominik Gajda.

Już niedługo spotykać się będą tu harcerze z Knurowa. Dzięki pracy wielu ludzi, będzie to także miejsce, w którym wielu młodych ludzi będzie mogło poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bioróżnorodności i ekologii. Projekt ten odnosi się do drugiej encykliki Papieża Franciszka.

- To co dzisiaj robimy w tym miejscu, to jest też projekt Caritas Polska - Laudato Si, który odnosi się do encykliki Papieża Franciszka. Dbamy o wspólny dom, czyli o przyrodę. Dlatego zrobiliśmy tu ekspertyzę dendrologiczną, badając drzewostan. Chcemy zrobić tu miejsce edukacji ekologicznej, dlatego odtwarzamy tu bioróżnorodność. Budujemy domki dla jeży, dla owadów - informuje ks. Piotr Larysz.

Miejsce, w którym powstaje Feliksówka nie jest przypadkowe. Feliksówka jest miejscem pamięci Feliksa Michalskiego, który zginął 1 września 1939 w Krywałdzie. Kiedyś, zasiadali tu także przedwojenni druhowie. 

- Nie robimy czegoś nowego. Po prostu odtwarzamy to miejsce, w którym niegdyś spotykali się harcerze. W tym miejscu znajdował się niegdyś przedwojenny park. Te drzewa mają prawie 80 lat. Dotarliśmy do archiwalnych zdjęć i rekonstruujemy to co działo się tutaj przed wojną. Podczas prac wykopaliśmy pamiątki, które należały do przedwojennych harcerzy. Znaleźliśmy między innymi monetę o nominale 2 groszy z 1927 roku. Wykopaliśmy także granicznik z 1922 roku. Zrobiliśmy już wartownię, będziemy dalej odtwarzali granicę, która przebiegała w tym miejscu - dodaje ks. Larysz.

Feliksówka to inwestycja hufca ziemi gliwickiej. Miejsce to pozwoli spotkać się harcerzom przy wspólnym ognisku, tradycyjnym ale i obrzędowym. Powstaje dzięki pracy wielu wolontariuszy, którzy chętnie wspomagają knurowskich harcerzy.

- Miejsce to powstaje dzięki ludziom, którzy robią to z pasji. Pracują tu wolontariusze, elektrycy, cieśle i górale. W pomoc angażuje się także młodzież z knurowskich klas mundurowych. To wszystko powstaje z darowizn, na 100-lecie harcerstwa w Knurowie i okolicy - wskazuje ks. Larysz.

Już niedługo w Feliksówce powinien zapłonąć pierwszy ogień. Wiata, która powstaje będzie miała 6 metrów wysokości i 7 metrów szerokości. Pomieści 60 osób.

- Pierwszy ogień powinien zapłonąć w tym miejscu już 14 grudnia, w ramach corocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju - dodaje ks. Piotr Larysz.

By wspomóc działalność harcerzy z Knurowa i powstanie Feliksówki, można przekazać dowolne datki do Hufca Ziemi Gliwickiej z dopiskiem "Feliksówka". 

WESPRZYJ PROJEKT FELIKSÓWKA

Budowa otwartej wiaty ogniskowej dla dzieci, młodzieży, seniorów

ZHP Chorągiew Śląska

Hufiec Ziemi Gliwickiej

Al. Przyjaźni 9

44-100 Gliwice

NIP: 634-019-54-83

Nr konta: 27 2030 0045 1110 0000 0417 1880 (Bank BNP Paribas S.A.)

Tytułem wpłaty: DAROWIZNA FELIKSÓWKA.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Filip FeliksówkaBardzo fajnie fajne miejsce

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.