Archiwum.
Archiwum.

Jak tłumaczy MZK Jastrzębie, podwyżka cen biletów spowodowana jest coraz wyższymi kosztami komunikacji i spadkiem liczby pasażerów. Powodem jest także ponad dwukrotnie większa liczba gapowiczów.

- Sytuacja komunikacji autobusowej, nie tylko w naszym regionie, zmieniła się diametralnie. Obowiązujący od marca reżim sanitarny w pojazdach, limity pasażerów i ograniczenia mobilności mieszkańców, spowodowały drastyczny spadek wpływów z biletów. Na domiar złego, ze zdwojoną siłą, uaktywnili się podróżni jadący bez ważnego biletu. W ostatnich trzech miesiącach liczba gapowiczów się podwoiła - informuje MZK Jastrzębie.

Podwyżki cen biletów będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku i sięgną około 10 procent. 

- Przypomnijmy, że stawki wypłacane firmom przewozowym za przejechany kilometr trasy są co roku waloryzowane, a więc wzrastają ze względu m.in. na ustawowy wzrost wynagrodzeń, inflację czy ceny paliw. W okresie pandemii, gdy wpływy ze sprzedaży biletów spadły o blisko 60%, zbilansowanie budżetu jest bardzo trudne, a finansowe możliwości gmin tworzących Związek są coraz bardziej ograniczone - wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

W przypadku najtańszego biletu normalnego, jego cena wzroście o 20 groszy. Po zmianie będzie kosztował 1,60 zł. Przy pozostałych biletach zmiany będą bardziej zauwżalne. Od stycznia cena biletu dobowego wzroście o 3 zł. Z kolei cena najdroższego biletu miesięcznego będzie wynosić 136 zł - dotychczas są to 122 zł.  

Polub nas na Facebook'u: www.facebook.com/enowinypl

Komentarze

Dodaj komentarz