Masz jeszcze tylko rok na wymianę starego pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne
Masz jeszcze tylko rok na wymianę starego pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne

W przeciwnym razie grozi im grzywna od 500 zł do nawet 5000 zł.

Wymóg wymiany kotłów został wprowadzony w 2017 r. za pomocą uchwały antysmogowej województwa śląskiego. Jej celem jest ograniczenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi i na środowisko.

Objęte przepisami uchwały są wszystkie kotły, kominki i piece, które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Oznacza to, że ograniczenia i zakazy w eksploatacji urządzeń dotyczą wszystkich urządzeń grzewczych takich jak piece węglowe, kominki z płaszczem wodnym lub zwykłe kominki na drewno, czy też kotły na pellet. Wszystkie tego typu instalacje grzewcze stosowane na terenie województwa śląskiego muszą zostać wymienione do 31 grudnia 2021 r. jeśli są starsze niż 10 lat.

Termin wymiany pieca lub kotła zależy od czasu jego użytkowania. Najstarsze kotły kopciuchy, czyli ponad 10-letnie lub urządzenia pozbawione tzw. tabliczki znamionowej muszą być wymienione do końca przyszłego roku. Na wymianę pozostałych jest nieco więcej czasu. Terminy ich wymiany określa uchwała antysmogowa: 

- kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku;
- kotły użytkowane 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku;
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku;
- kotły klasy 3 i 4 należy wymienić do końca roku 2027.

Stare kotły węglowe można wymieniać na nowe co najmniej 5 klasy. Najlepiej jednak, by w miarę możliwości zastosować inne, bardziej ekologiczne źródło ciepła, takie jak: ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła itp. Na wymianę pozostało niewiele czasu – nieco ponad rok.

To informacja Stowarzyszenia Zielony Racibórz i Raciborskiego Alarmu Smogowego przygotowana i rozesłana w ramach programu „Nasze Powietrze” realizowanego przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, finansowana przez Clean Air Fund. 
 

Komentarze

Dodaj komentarz