Policja jest na tropie oszustów, którzy okradają użytkowników Internetu
Policja jest na tropie oszustów, którzy okradają użytkowników Internetu

 W knurowskim komisariacie zgłoszono kolejne oszustwo komputerowo-bankowe, związane z rzekomą inwestycją i gwarantowanym wysokim zyskiem. Przestępcy podający się za doradców finansowych, brokerów łowią w internecie. 
 

Ireneusz Stajer

Ich spółki rejestrowane są zazwyczaj za granicą, w rajach podatkowych – to bardzo ogranicza możliwości odzyskania pieniędzy. 

- 16 grudnia do policjantów zgłosił się 50-latek. Powiedział, że chciał zainwestować zaoszczędzone środki w intratne produkty finansowe, dał się nakłonić do zainstalowania na komputerze i telefonie złośliwych aplikacji. Tym samym przestępcy przejęli władanie kontami bankowymi, okradli je i zaciągnęli kredyt – informuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy komendy w Gliwicach. 

Śledczy z Knurowa wszczęli dochodzenie w sprawie kradzieży z konta bankowego oszczędności i zaciągnięcia kredytu na szkodę zgłaszającego – mieszkańca gminy Pilchowice. Pokrzywdzony dał się nabrać na ofertę dotyczącą kryptowalut. 

Szczegółowo wyglądało to tak: 

- 50-latek wysłał zapytanie do „firmy brokerskiej”. Reakcja była natychmiastowa, oddzwonił „doradca finansowy”. Wytłumaczył, co i jak, wprowadził w techniczny aspekt obrotu wirtualną monetą, przesłał odpowiednie oprogramowanie do zainstalowania na komputerze i telefonie – opisuje Słomski.

Jak można się domyślić, obce programy na komórce i komputerze przejmują całkowity nadzór nad sprzętem oraz danymi tam przechowanymi. Pokrzywdzony zorientował się po niewczasie, że „doradcy” wyczyścili jego konto oszczędnościowe i zaciągnęli dwie pożyczki. Łączna suma strat przekracza 130 tys. zł!
 

Komentarze

Dodaj komentarz