Archiwum / Dominik Gajda.
Archiwum / Dominik Gajda.

W ostatnich dniach Tauron Polska Energia S.A., wręczył Polskiej Grupie Górniczej wypowiedzenie umowy na dostawy węgla. Wypowiedzenie dotyczyło trzech spółek grupy: TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Ciepło sp. z o.o. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o. Tauron zrezygnował, bo warunki współpracy były dla spółki niekorzystne. Teraz dołączyła do niego Grupa Azoty. Choć tu, przyczyną jest rezygnacja z węgla, na rzecz przejścia w fabrykach na inne paliwa.

We wtorek, 29 grudnia, Grupa Azoty w raporcie bieżącym poinformowała o wypowiedzeniu PGG umów na zakup węgla. Umowy te zostały zawarte 12 marca 2018 r. przez Grupy Azoty i jej spółki zależne: Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police i  Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Wskazano, że powodem wypowiedzenia jest ograniczenie odbiorów węgla od 2022 roku. Związane jest to ze zmianą systemu produkcji ciepła i energii z miału energetycznego na system zasilany innym paliwem. Ma to na celu poprawę efektywności energetycznej w procesach technologicznych.

Wypowiedzenie ze skutkiem 2 letnim, jednak z chęcią dalszej współpracy.

- Emitent oraz Odbiorcy złożyli Sprzedającemu oświadczenia o wypowiedzeniu Umów z zachowaniem 24 miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie termin wypowiedzenia, tj. 31 grudnia 2022 roku. Emitent zapewnia, że wypowiedzenie Umów nie zakłóci działalności operacyjnej. [...] Pomimo wypowiedzenia Umów, Emitent wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do potrzeb ilościowych zużycia węgla przez Odbiorców i bieżących warunków rynkowych - dowiadujemy się z raportu.

Szacuje się, że wartość zrealizowanych dostaw miału energetycznego dla Grupy Kapitałowej Azoty, w 2020 roku wyniesie około 187,2 mln zł netto.

Z dostaw rezygnuje także Elektociepłownia Będzin Sp. z o.o.

Dziś, z dwuletnim wyprzedzeniem wypowiedzenie złożyła także Elektrociepłownia Będzin Sp. z o.o. Umowa zawarta 2 października 2017 roku, obowiązywać będzie do końca grudnia 2022 roku. EC Będzin zastrzegła jednak, że dzisiejsze oświadczenie o wypowiedzeniu umowy złożono wypadek uznania za bezskuteczne jej wcześniejszego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia złożonego 31 sierpnia 2020 roku, na dzień 28 lutego 2021 roku. 

Jak ocenia zarząd Elektrociepłowni Będzin, dalsze wykonywanie umowy w obecnym kształcie, wiązałoby się ze sporymi trudnościami i nieuzasadnionymi ekonomicznie stratami, które wpływałyby ja jej sytuację finansową.

Do sytuacji odniósł się prezes PGG, Tomasz Rogala.

- Sytuacja na rynku, związana bezpośrednio i pośrednio z COVID-em jest trudna dla wszystkich - zarówno dla nas, jak i dla sektora wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego te negocjacje są czasem trudne i burzliwe, natomiast nie wyobrażam sobie tego inaczej, jak zakończenie tych negocjacji porozumieniem - informował na dzisiejszej telekonferencji prezes PGG.

Tomasz Rogala zaznaczył jednak, że trwają rozmowy z odbiorcami. Wyraził także przekonanie, że uda się porozumieć ze wszystkimi partnerami. 

Komentarze

Dodaj komentarz