Piotr Szereda
Piotr Szereda

Miniony rok 2020 można porównać do walki bokserskiej w wadze ciężkiej globalnego świata, który podjął nierówna walkę z koronawirusem. I nikt nie zaprzeczy, że naszym wspólnym wyzwaniem  była epidemia COVID-19 i jej wpływ nie tylko nasze osobiste życie, ale na całą gospodarkę. Rozwijająca się pandemia i utrzymujący lockdown wpłynęły na odwrócenie tendencji i spadki produkcji, zmniejszenia sprzedaży w kolejnych miesiącach. Jako społeczeństwo przeszliśmy z trybu offline do pracy zdalnej, wypracowaliśmy zupełnie nowy model komunikacji, który był konsekwencją izolacji społecznej. Jednak przy tych wszystkich ograniczeniach udało nam się Polakom odnieść wiele sukcesów. 

W polityce: Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie,  premier Mateusz Morawiecki uzyskał swój sukces w negocjacjach z UE. Sejm RP przyjął program antykryzysowych tarcz wspomagających gospodarkę, samorządy i obywateli. 

W gospodarce: pomimo globalnego, negatywnego wpływu sytuacji pandemicznej, polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw odnotował istotne sukcesy we współpracy międzynarodowej. Zadziały tarcze antykryzysowe. Udało się włączyć polskich przedsiębiorców w międzynarodowe łańcuchy dostaw czy też świadczenie usług na rynkach globalnych, m.in. w sektorze IT. Dzięki temu Polska prawdopodobnie wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż wiele innych krajów i to dzięki sile swojej gospodarki. 

W sporcie: pomimo trwania pandemii i związanych z nią ograniczeń dla widowisk sportowych w ubiegłym roku mieliśmy swoją "pandemię sukcesów". Wyliczanie nie sposób nie zacząć od Roberta Lewandowskiego, znakomitego piłkarza, naszych skoczków z Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem na czele. Bartosz Zmarzlik - żużel, Jan Błachowicz - mistrz UFC, Iga Świątek - mistrzyni Roland Garrosa, Mamed Chalidow - pas mistrzowski KSW i wielkie zwycięstwo naszego szachisty Jana Krzysztoszka Dudy. 

 

W samorządzie 2020 rok był rokiem jubileuszowym i tak jak wszystkich nie ominęły nas problemy. Zamknięcie urzędów, praca zdalna, ale jednak praca. Prezydenci Miast wraz Radami Miast w tym trudnym okresie starali się funkcjonować normalnie. Nie zwolniono tempa, większość samorządowców realizowałam swoje zadnia inwestycyjne. I w samorządzie zadziała tarcza antykryzysowa.  Powstał Fundusz Inwestycji Lokalnych Samorządy mogły się starać o bezzwrotną dotację w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł. Te pieniądze można było wydać na dowolny cel.

Na Nowy rok 2021 życzę wszystkim spełniania marzeń i przede wszystkim zdrowia.

Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju

Komentarze

Dodaj komentarz