Materiały prasowe Dawid Wacławczyk
Materiały prasowe Dawid Wacławczyk

Jest Pan znany z bardzo aktywnej działalności w organizacjach pozarządowych. Czy pomoże to Panu w pracy na stanowisku wiceprezydenta?

Uważam, że tak. Działalność w organizacjach trzeciego sektora, jak i w samorządzie to praca z ludźmi. Dzięki angażowaniu się w organizacje pozarządowe znam bardzo dużo osób. Myślę tu o politykach i zwykłych mieszkańcach. Uważam, że ta znajomość przyda się, nie będę postrzegany jako osoba anonimowa. Nawiązałem bowiem już wcześniej wiele relacji. To jest bardzo ważne w pracy publicznej.

Jakie zadania powierzył Panu prezydent Dariusz Polowy?

Jestem odpowiedzialny za: wydział promocji, kultury, turystyki i sportu, wydział rozwoju, wydział lokalowy i wydział spraw społecznych. Sprawuję kuratelę również nad wydziałem ochrony środowiska. Nadzoruję Raciborskie Centrum Kultury, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Muzeum w Raciborzu, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Stanu Cywilnego i Arboretum Bramy Morawskiej. 

Co i dlaczego chciałby Pan przeprowadzić w pierwszej kolejności?

Wyznaczyłem sobie 10 celów. Z początku całą energię skieruję na strategię rozwoju miasta, dlatego że mamy tu pewne zapóźnienie i najwyższy czas na zrealizowanie tego zadania. Dokument ten ułatwi funkcjonowanie Raciborza, podejmowanie decyzji w samym urzędzie i w radzie miasta. Widać, że brak strategii utrudnia nam pracę. W inwestycjach zapowiadanych na ten rok jest budowa lodowiska, boiska wielofunkcyjnego oraz żłobka. Choć osobiście będę nadzorował pierwsze dwa przedsięwzięcia. W związku z moimi predyspozycjami i doświadczeniem chcę też położyć mocny nacisk na promocję turystyczną Raciborza. Choć pandemia jest problemem dla turystyki, to jednak przeszkoda w podróżowaniu po świecie sprawiła, ze Polacy są mocno zainteresowani swoim krajem. To należy postrzegać jako wielką szanse dla takich miast jak nasze.           

Rozmawiał: Ireneusz Stajer

Dawid Wacławczyk, lat 41

wykształcenie i działalność zawodowa: absolwent kierunku Turystyki i Rekreacja 
(AWF Kraków), w latach 2000 – 2005 dziennikarz i redaktor w wydawnictwie Fenix Media Group (Kraków), w latach 2005 – 2020 właściciel Biura Podróży ORINOKO ART & TRAVEL, przewodnik górski i pilot wycieczek zagranicznych; od roku 2017 wykładowca na kierunku Turystyka i Rekreacja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu 

działalność samorządowa: współzałożyciel i prezes Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego Nasze Miasto, radny Rady Miasta Racibórz VI kadencji (2010-2014), radny Rady Powiatu Raciborskiego V i VI kadencji (2014-2020)

działalność społeczna: założyciel i prezes Stowarzyszenia Artystów i Podróżników Grupa Rosynant, dyrektor Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI, współzałożyciel Raciborskiego Alarmu Smogowego, przewodniczący komisji ds. Czystego Powietrza powołanej przez Prezydenta Miasta Racibórz (Dariusza Polowego), laureat nagrody Prezydenta Miasta Racibórz (Jana Osuchowskiego) w dziedzinie Kultury, wyróżniony „Dyplomem Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla Rozwoju Turystyki” (2012).  

Komentarze

  • J. A. G Właściwy czlowiek 25 stycznia 2021 08:47Zaangażowany, aktywny, młody, a jednak z doświadczeniem - aż chce się powiedzieć że każde miasto może pozazdrościć Raciborzowi i jego mieszkańcom. Z przyjemnością będę śledzić działania Pana Vice Prezydenta. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za nową misję

Dodaj komentarz