post image
Facebook.com / Piotr Kuczera.

Temat finansowania rybnickiego sportu wzbudza wiele emocji. W tym roku kluby i stowarzyszenia nie będą mogły liczyć na środki finansowe, z poziomu lat poprzednich. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz przedstawiciele Forum Rybnickiego Sportu: Mirosław Małek, Przemysław Bednarek oraz Tomasz Kieczka. 

Po jego zakończeniu, prezydent Kuczera podziękował za przybycie uczestnikom spotkania i wskazał na najważniejsze jego zdaniem ustalenia:

  • W tym roku 1,41 mln zł na konkursy grantowe na rzecz sportu dzieci i młodzieży. Po drugim kwartale Miasto zweryfikuje możliwości budżetu w kwestii zwiększenia tej kwoty. Wszystko zależy od wpływów, które otrzyma do budżetu,
  • Zwiększenie finansowania sportu w ramach grantów do kwoty 6 mln zł. Cel do osiągnięcia w przyszłości w zależności od możliwości finansowych miasta,
  • Przedstawiciele Forum Rybnickiego Sportu zadeklarowali chęć znalezienia możliwości finasowania sportu dla klubów w budżecie MOSiR Rybnik,
  • Przyjęcie Strategii Sportu na lata 2021-2024 (marzec tego roku) z wypisaniem kwot dotyczących finansowania. Uwaga, kwoty będą ustalone w zależności od sytuacji finansowej miasta, co zostanie zapisane w dokumencie. Dokument przed uchwaleniem zostanie poddany konsultacjom społecznym,
  • Znalezienie formuły nagradzania podmiotów, które sponsorują sport w mieście. Przyznanie przez miasto tytułu: Mecenas Sportu - wyliczył prezydent Rybnika.

Prezydent wskazał także na inwestycje w infrastrukturę sportową.

- W tym roku zostaną rozstrzygnięte przetargi na projekty sal sportowych dla I i II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg w formule "zaprojekuj i wybuduj" na budowę boisk sportowych przy ZST. Po zakończeniu remontu Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz szpitala Juliusz miasto będzie szukało możliwości finasowania hali sportowej - wskazał prezydent Kuczera.

Po spotkaniu, Forum Rybnickiego Sportu podkreśliło, że w tym roku nie będzie finansowania sportu w Rybniku na poziomie 3,2 miliona złotych, co było jednym z postulatów zaproszonych przedstawicieli. Z kolei konkurs na promocję miasta przez sport, został zarezerwowany dla klubu żużlowego. Forum Rybnickiego Sportu postulowało o gwarancję uczestnictwa w konkursie promocji poprzez sport, dla wszystkich klubów sportowych z Rybnika.

Postulaty Forum Rybnickiego Sportu. Źródło: Facebook.com

Przedstawiciele nie są zadowoleni z efektów dzisiejszego spotkania.

- Nie dowiedzieliśmy się nic co wiedzieliśmy od dawna. Pieniędzy nie będzie więcej, strategia sportu tak, ale kiedy Magistrat uzna, że nie ma środków, to nie jest brana pod uwagę - wskazuje nam Tomasz Kieczka. 

Zdaniem naszego rozmówcy, rybniccy urzędnicy nie traktują sportu z należytą uwagą.

- Magistrat sportu nie traktuje jako coś wartego uwagi. Teraz to wiemy. Jeśli przychodzimy z wydrukami z BiPow innych miast, pokazujące jak u nas sport jest deprecjonowany na tle innych miast, a włodarze nie dają wiary że są to dane realne, to trudno tutaj mówić o chęci zrozumienia - dodaje.

Kolejne spotkanie ma odbyć się po uchwaleniu Strategii Sportu - wstępnie na przełomie marca i kwietnia. 

Co o tym sądzicie? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Komentarze

  • janeo wiadomotrzeba było zbierać podpisy pod referendum za odwolaniem prezydenta i rady miasta

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.