Zwrot podatku – sposób na zasilenie portfela w czasie pandemii

Dla tych, którzy pracowali za granicą i powrócili do ojczyzny, jednym z najłatwiejszych sposobów uzupełnienia portfela w tym nieprzewidywalnym okresie jest zwrot podatku z zagranicy. Od czego zacząć ten proces? Przeprowadzić go samemu, czy zlecić specjalistom? Jeśli interesuje cię ten temat, to czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa zwrot podatku z zagranicy?

Każdy, kto przez jakiś czas był legalnie zatrudniony w obcym kraju i wrócił do ojczyzny, ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconych podatków. Większość osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy, nadpłaca podatek dochodowy, ponieważ pracodawcy nie wiedzą dokładnie, jaką stawkę zastosować. Przeważnie jest ona zbyt wysoka, przez co dochodzi do nadpłaty. To właśnie tę nadpłatę można odzyskać.

To prawda, że nadpłacony podatek dochodowy można odzyskać tylko za ostatnie kilka lat. Okres przedawnienia zależy od kraju, w którym się pracowało. Zwroty podatku są zwykle dostępne za ostatnie 4 lub 5 lat podatkowych. W naszym kraju system podatkowy działa w podobny sposób. Jeśli zagraniczny system podatkowy wydaje ci się trudny do zrozumienia, to możesz spróbować zapoznać się z naszym, polskim systemem podatkowym.

O ile wciąż można usłyszeć różne mylące mity na temat zwrotu podatku z zagranicy, to informacja o możliwości łatwego zasilenia portfela dociera do coraz większej liczby emigrantów zarobkowych powracających do ojczyzny. Specjaliści ds. zwrotu podatku przypominają, że ten zwrot jest legalnym i bezpiecznym procesem, który nie ma nic wspólnego z późniejszą emeryturą ani innymi gwarancjami socjalnymi. To właśnie takie mity najczęściej wprowadzają w błąd osoby pracujące za granicą. Inną barierą jest niechęć do deklaracji dochodów. Jeśli jednak pracowałeś legalnie i od twojego wynagrodzenia został potrącony podatek dochodowy, zwrot nie powinien być problemem. Inną sprawą jest to, że gdy zaczyna się rozliczenie, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ten proces wymaga czasu.

Od czego zacząć?

Aby zwrot podatku z zagranicy był jak najbardziej płynny, eksperci zalecają, aby nie czekać zbyt długo. Chyba, że pracowałeś w niepełnym wymiarze godzin przez cały rok podatkowy i planujesz wrócić do pracy jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie rozpocznij proces tak wcześnie, jak to możliwe. Systemy podatkowe różnią się w poszczególnych krajach i potrzeba czasu nie tylko na zebranie i wypełnienie dokumentów, ale także na wysłanie ich do innego państwa oraz zatwierdzenie. Jednak najpierw należy wiedzieć, od czego zacząć ten proces.

Procedurę zwrotu podatku można rozpocząć na dwa sposoby: samodzielnie lub za pośrednictwem  specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli dobrze znasz obcy język i rozumiesz ogólny system podatkowy, a przy tym nie boisz się wyzwań – to możesz samodzielnie podjąć wszystkie działania. Jeśli jednak nie masz pewności lub widzisz, że brakuje dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia procesu, albo masz jakieś inne wątpliwości, to zwrócenie się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy pośredniczącej może być bardziej racjonalną decyzją.

Nieważne, jaką decyzję podejmiesz, zwrot podatku z zagranicy rozpoczyna się od zebrania wszystkich wymaganych formularzy. Na pewno będzie potrzebna kopia dokumentu tożsamości - paszportu lub dowodu osobistego - czasem wymagane są przetłumaczone kopie. Musisz również mieć dowody wypłat od wszystkich pracodawców, numer ubezpieczenia społecznego i zaświadczenie o wszystkich uzyskanych dochodach. Te ostatnie są zwykle wydawane przez pracodawcę po odejściu z pracy. Należy również zadeklarować otrzymany dochód.

Wszystko wydaje się proste, dopóki nie rozpocznie się trudniejsza część procesu - wypełnianie formularzy podatkowych i deklarowanie dochodów. Jednym z największych wyzwań jest często język obcy i trudny do zrozumienia system podatkowy. Tutaj najczęściej potrzebna jest specjalistyczna pomoc i bardzo konkretna wiedza. Jeśli więc już czujesz, że zwrot podatku może być dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, najbardziej optymalnym i oszczędzającym czas rozwiązaniem będzie pomoc specjalistów w zakresie zwrotu podatku. Ponieważ ta usługa jest odpłatna, każdy powinien indywidualnie zdecydować, czy jej koszt zrównoważy wysiłek i czas, który musiałby poświęcić, przeprowadzając proces zwrotu samodzielnie.

W tym trudnym okresie firmy specjalizujące się w zwrotach podatku dostosowują się do okoliczności, dzięki czemu proces można rozpocząć przez internet, bez wychodzenia z domu. Do wstępnej konsultacji wystarczy telefon, a specjaliści pomogą załatwić wszystko inne. Niech okres pandemii stanie się finansowo łatwiejszy - już teraz warto rozpocząć proces zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego.

Komentarze

Dodaj komentarz