Jednym z głównych celów inwestycji było nawiązanie do pierwotnego kształtu zameczku, który powstał w latach 1882-1883. Stało się to za sprawą właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta. Ta historia ma także miłosny wątek, gdyż zameczek powstał specjalnie dla jego drugiej żony, Ernestyny. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swojej pracy dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Teraz odnowiony obiekt ma służyć mieszkańcom.
- W zameczku prowadzona będzie integracja lokalnej społeczności poprzez m.in. wydarzenia kulturalne, pikniki, zabawy dla dzieci czy spotkania tematyczne. W obiekcie znajdują się sale szkoleniowo-konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a także Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
W ramach inwestycji przeprowadzono nie tylko gruntowną renowację zabytkowego budynku zameczku. Zyskała także przestrzeń wokół obiektu, gdzie powstało miejsce o charakterze rekreacyjnym. Tuż obok zameczku mieści się scena pod chmurką, siłownia zewnętrzna, plac zabaw oraz wielofunkcyjne boisko, które zimą zamieni się w lodowisko. Mimo chęci, obecnie obostrzenia uniemożliwiły uruchomienie lodowiska już teraz.
Latem, mieszkańcy będą mogli spędzać tu wolne chwile, spotykając się ze znajomymi przy wspólnym grillowaniu.
- Nasze zamierzenie było takie, aby obiekt mógł służyć mieszkańcom, dlatego opracowaliśmy projekt i pozyskaliśmy środki zewnętrzne na Program Aktywności Lokalnej, który będzie realizowany w tym właśnie miejscu - dodaje rzeczniczka.
Tak wyglądał zameczek przed renowacją.
Powstała także specjalna aplikacja.
Dzięki niej, mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mogą odkrywać historię zameczku. Minisłuchowisko obejmuje kilka ciekawych wątków, które dotyczą losów rodu Barteltów.
- Zadanie zostało zakończone, teraz chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, aby odkrywali historię tego miejsca. Mamy nadzieję, że opracowana aplikacja sprawi, że nieco inaczej spojrzą na codziennie mijany zabytek. [...] Miejsce, w którym dziś mamy okazję spacerować, ponad 130 lat temu było świadkiem wielu wspaniałych, ale i tragicznych wydarzeń. Historia zameczku i jego właścicieli jest fascynująca. Znajdziemy tutaj miłość, walkę o pieniądze i wpływy, a także szczęśliwe, idylliczne wręcz chwile, przeplatane wielkimi tragediami - dodaje Hanna Piórecka-Nowak.
By skorzystać z aplikacji, wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można też po prostu kliknąć w link.
Inwestycja o wartości niemal 14 milionów złotych została już zakończona. W miejscu zaniedbanego obiektu powstała nowa i atrakcyjna przestrzeń publiczna, z której mogą już korzystać mieszkańcy.
Komentarze