Dokument sygnowali: prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek i prezydent Rybnika Piotr Kuczera
Dokument sygnowali: prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek i prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Niedobczyce i Boguszowice odetchną czystszym powietrzem - do Rybnika trafi ponad 16,9 mln zł bezzwrotnej dotacji z Funduszu Spójności na roboty termomodernizacyjne w 27 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w latach 2021-2022. 

W poniedziałek w samo południe w rybnickim urzędzie miasta podpisano umowę o dofinansowanie dla projektu "Termomodernizacja budynków mieszkalnych w Rybniku-Boguszowicach oraz Niedobczycach wraz z wymianą źródeł ciepła". Dokument sygnowali: prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek i prezydent Rybnika Piotr Kuczera.


Na mocy podpisanej umowy do Rybnika trafi ponad 16,9 mln zł bezzwrotnej dotacji z Funduszu Spójności, która pokryje znaczącą część wartej przeszło 24,2 mln zł inwestycji. 

- Choć w statystykach zanieczyszczenia powietrza Rybnik bardzo często plasuje się w czołówce, trzeba podkreślić, że jest to też miasto, które robi chyba najwięcej, by z tych niechlubnych rankingów zniknąć – przekonuje Tomasz Bednarek,prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Przypomnę tylko, że w poprzedniej edycji konkursu to do Rybnika trafiła największa na Śląsku dotacja, około 25 mln zł na likwidację niskiej emisji. W tej edycji – 17 mln, to znowu największa dotacja wśród samorządów naszego województwa. Co ważne, Rybnik to również najwięcej w województwie śląskim złożonych i realizowanych wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Serdecznie gratuluję i życzę dalszej determinacji i podobnego zaangażowania w kolejnych konkursach – dodał prezes WFOŚiGW. 

Dofinansowany projekt obejmuje swoim zakresem roboty termomodernizacyjne w 27 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce. Kopciuchy znikną m.in. z bloków na ulicy Hetmańskiej - przypomnijmy to tam mieszkała rybniczanka, która pozwała Rybnik za smog.

Realizacja projektu jest planowana na lata 2021-2022. We wszystkich budynkach przestarzałe piece węglowe będą zastąpione źródłami nie generującymi problemu niskiej emisji - źródłami gazowymi lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo będą wykonywane roboty termomodernizacyjne polegające na docieplaniu przegród budowalnych, tak, aby znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energie cieplną. 

- Dziękuję pracownikom Wydziału Rozwoju, zaangażowanym w przygotowywanie i perfekcyjne napisanie konkursowych wniosków oraz dyrektorowi Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, na którego barkach będzie realizacja wszystkich dofinansowanych inwestycji poprawiających jakość rybnickiego powietrza. To niezwykle ważne, że mamy tak dobry i skuteczny zespół ludzi, dzięki którym miasto poradzi sobie z wyznaniem ratującym nasze zdrowie, życie i czyni nasze miasto piękniejszym – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Warto też podkreślić niezwykłe zaangażowanie samych mieszkańców, dzięki którym Rybnik okazał się absolutnym liderem jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu Czyste Powietrze na terenie Śląska. Z rybniczanami podpisanych zostało przeszło 1200 umów, a z porad punktu konsultacyjny poświęconego programowi skorzystano prawie 4500 razy – dodaje prezydent. 

Termomodernizacja 27 budynków miejskich to kolejny projekt realizowany przez miasto Rybnik, który przybliża zasoby komunalne do wyznaczonego celu: całkowitej eliminacji z zasobów miasta źródeł opartych o węgiel do 2025 r. W chwili obecnej miasto na zasobie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej realizuje pięć innych dużych projektów dofinansowanych ze środków UE (wśród nich znajduje się również projekt "Termomodernizacja budynków mieszkalnych w Rybniku - Boguszowicach oraz Śródmieściu", dofinansowany w 2020 r. przez WFOŚiGW kwotą ponad 21,7 mln zł). Wspomniane projekty obejmują swoim zakresem wymianę źródeł węglowych i termomodernizacje w 57 budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez ZGM. Wartość tych inwestycji przekracza 60 mln zł, zaś przyznane dofinansowanie to 51,5 mln zł. Jest to najbardziej ambitny program realizowany na zasobie komunalnym w województwie śląskim.

- W budżecie miasta na 2021 rok przewidziano realizację inwestycji w 70 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w których znajduje się 1509 mieszkań oraz prawie 2700 przestarzałych źródeł węglowych, głównie pieców kaflowych – wylicza Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. - Wszystkie one zostaną zastąpione albo źródłem gazowym albo budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej, co praktycznie wyeliminuje całą niską emisję pyłów generowaną dotychczas przez objęte inwestycjami budynki. Oprócz tego praktycznie w każdym z budynków zostanie zrealizowana termomodernizacja mająca na celu znaczące zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energie cieplną. Na koniec 2021 roku spośród 4469 mieszkań wymiany ogrzewania będzie wymagało jeszcze 1050 – podsumowuje dyrektor ZGM-u. 
 

Komentarze

Dodaj komentarz