Grzegorz Chmiel.
Grzegorz Chmiel.

Cudzoziemcy, którzy nie pracują i nie uczą się w Czechach, nie będą mogli wjechać do tego kraju bez koniecznych powodów. Czeski rząd podjął taką decyzję w ubiegły czwartek i zaktualizował ją kilka dni temu. Zgodnie z nowymi przepisami, do Czech mogą przyjeżdżać osoby z uwagi na pracę, naukę i studia, dozwolone są także przyjazdy do placówek medycznych, na ślub i pogrzeb. Można też przyjechać do rodziny i najbliższych.

Turystyka nie może powodem podróży do Republiki Czeskiej.

Polska określana jest jako państwo "o wysokim stopniu ryzyka". Podróżując z Polski do Czech, nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem należy mieć wykonane testy antygenowe lub PCR. Test PCR będzie konieczny w piątym dniu po przyjeździe do Czech. Podróżny będzie musiał wypełnić również elektroniczny formularz wjazdowy – dostępny klikając tutaj.

Jak wskazuje portal zwrot.cz, będą pewne wyjątki.

- Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček mówił o tym, że będą pewne wyjątki m.in. dla pracowników transgranicznych, transportu międzynarodowego i tranzytu. Granicę będzie można bez testu przekroczyć na okres nie dłuższy niż 12 godzin - podaje zwrot.cz

Test nie będzie konieczny także dla osób, które przekraczają granicę, ze względu na naprzemienną opiekę na dziećmi oraz uczniów i studentów, pobierających naukę w Czechach.

Komentarze

Dodaj komentarz