Dominik Gajda / Archiwum.
Dominik Gajda / Archiwum.

Swój sprzeciw wobec planowanych podwyżek wystosowali mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego, którzy podpisali się pod petycją, skierowaną do prezydenta miasta Mieczysława Kiecy.

Przypomnijmy - chodzi o planowane podwyżki czynszów dla mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Podwyżki miałyby obowiązywać od marca tego roku i wynosiłyby 50 groszy za metr kwadratowy. Dla budżetu miasta to kilkaset tysięcy złotych dodatkowych środków w rocznym budżecie. Z kolei dla wielu mieszkańców kwota podwyżek jest zbyt wysoka i nieadekwatna do obecnego stanu technicznego budynków. Stworzono więc petycję.

Przeczytaj więcej o tej sprawie: Nie pozwolimy na podwyżki czynszów!

Wodzisławski magistrat przygotował materiał wideo, w którym przedstawiono informacje dotyczące planowanych podwyżek.

- Petycja na pewno nie zostanie bez odpowiedzi. Pan prezydent oczywiście na petycję odpowie. Natomiast jeśli chodzi o zarzut trudnej sytuacji w pandemii, wszyscy mamy w tej chwili rzeczywiście duże problemy związane z sytuacją epidemiologiczną kraju. Proszę tylko zwrócić uwagę, że w momencie, w którym podejmowaliśmy decyzję o wprowadzeniu tych niewielkich, tak naprawdę podwyżek, bo mówimy o 50 groszach za metr kwadratowy, to była jesień zeszłego roku, kiedy rząd sugerował, że prawdopodobnie pandemia się kończy, mamy całą sytuację opanowaną. Zupełnie świadomie nie wprowadzaliśmy podwyżek w roku poprzednim, kiedy rzeczywiście nie było wiadomo, jak pandemia będzie się rozwijała - mówiła w materiale wideo Zastępca Prezydenta Miasta Izabela Kalinowska.

Zdaniem mieszkańców, czas trwającej pandemii nie jest dobry do wprowadzenia podwyżek. Inaczej wskazuje na obecną sytuację wodzisławski magistrat.

- Prośba o przesunięcie podwyżki na lata kolejne jest również mało zasadna. My też nie wiemy, tak naprawdę, co będzie się działo za kilka miesięcy. Czy pandemia będzie w dalszym ciągu się rozwijała, czy może się okazać, że gospodarka będzie w takim kryzysie, że też nie będzie wtedy rzeczywiście podstaw ani powodów, żeby mieszkańcom podwyższać czynsze - dodała Prezydent Izabela Kalinowska.

Jak mogliśmy usłyszeć w materiale wideo, proponowane podwyżki mają służyć remontom zasobów mieszkaniowych.

Czy strony dojdą do porozumienia? Wydaje się, że po otrzymaniu odpowiedzi na złożoną petycję, mieszkańcy będą dalej walczyli o odłożenie w czasie planowanych podwyżek. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz