Hanna Kustra
Hanna Kustra

Środa 27 stycznia, spokojny dzień, zaplanowany wieczór w gronie rodzinnym i nagle bum, dzwoni telefon, dzwoni Ewa: Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, który zapadł 22 października 2020 r. Szybka mobilizacja, wychodzimy na ulice, w krótkim czasie udało się zebrać ludzi w ponad 50 miastach. Kolejny cios zapadł przed północą, opublikowali sam wyrok, więc czeka nas długa walka o normalność, godność i poszanowanie naszych praw. Aborcja była, jest i będzie. Czytam o pierwszych przypadkach odmowy wykonania zabiegu, przerażenie kobiet i lekarzy, co mają teraz zrobić. To straszne, przez co te kobiety i ich rodziny muszą teraz przechodzić, pozostawione same sobie. Dobrze, że są organizacje w naszym kraju, takie jak Aborcyjny Dream Team, który wspiera w związku z publikacją i zakazem aborcji z przyczyn embriopatologicznych w publicznym szpitalu. Ogłasza pomoc i wsparcie. Aborcja bez granic czeka pod numerem +48 22 29 22 597 oraz pod mailami: administracja@maszwybor.net, kontakt@aborcyjnydreamteam.pl. Powstał również Komitet inicjatywy obywatelskiej Legalna Aborcja. Bez kompromisów. Zachęcam do włączenia się do zbiórki podpisów. Wytrwamy i wygramy! Jeszcze będzie normalnie, bezpiecznie.

 

Jestem oburzona, i naprawdę nie rozumiem, że jakiś podstarzały facet ma decydować o moich prawach reprodukcyjnych. I ciągle nie rozumiem, że o naszych prawach nie decydują Kobiety, a garstka fanatyków. Szanuję fakt, że osoby wierzące, jeśli ich religia nie zezwala na przerywanie ciąży, to oczywiście mają prawo jej nie robić. Nikt im nie nakazuje tego, natomiast ani wiara, ani światopogląd tych osób nie ma prawa mi ani innym osobom narzucać tego światopoglądu i tej wiary. Żadna partia polityczna ani organizacja religijna nie ma prawa narzucać swoich poglądów innym osobom ani decydować czyimś zdrowiu i życiu! Nikt tego nie robi ot tak, jest to trudna decyzja, ale to decyzja KOBIET. 

 

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą muszę i chcę poruszyć. Nie ustajemy w walce o decydowaniu o sobie, mobilizuje nas to wszystko jeszcze bardziej, ale jako ŚLĄZACZKA, chciałabym poruszyć równie ważną kwestię w kontekście prawa człowieka - prawo do samoidentyfikacji. Wolność wyboru to właśnie także prawo do samoidentyfikacji. W tym roku w Polsce odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności. W tegorocznym spisie narodowość śląską będzie można zadeklarować, ale poprzez ręczne wpisanie jej po wyborze opcji "inna" w pytaniu o narodowość. Konstytucja RP, którą obecna władza chce zniszczyć, gwarantuje prawo do samoidentyfikacji. Ślązaczki i Ślązacy mają prawo do swojej tożsamości oraz do domagania się uznania jej przez prawo RP ! Spiszmy się. Walczmy, nie poddajmy się!

Hanna Kustra, Ogólnopolski Strajk Kobiet

 

Komentarze

Dodaj komentarz