Pet Patrol Rybnik / Facebook.com
Pet Patrol Rybnik / Facebook.com

Redakcja: Jaki jest kot?

Pet Patrol Rybnik: Kot jest zwierzęciem bardzo niezależnym, wyjątkowym. Nie bez powodu mówi się, że chodzi własnymi ścieżkami. Jednak pomimo tego, koty potrafią stworzyć z człowiekiem silną relację. Potrafią kochać, obrażać się, domagać pieszczot, jedzenia, czy spokoju. Są przyjacielskie, inteligentne, temperamentne. Wszytko zależy jaki charakter ma kot, ale równie ważne jak ten jego koci charakter będziemy kształtować. Każdy jest inny, ma swoją odrębną osobowość, zupełnie jak my-ludzie. Najważniejsze by nie zapominać, że jest to istota, która czuje i myśli. Z naciskiem na czuje.

Czy kot potrafi dogadać się z psem? Czy to tylko stereotypy, że zwierzaki te z reguły za sobą nie przepadają?

Oczywiście. Z pewnością łatwiej dogadają się zwierzęta chowane od małego razem. Jednak i dorosłe potrafią się świetnie dogadać. W przypadku takiej pary trzeba zawsze zachować ostrożność.

Wolontariusze Pet Patrolu robią wszystko, by pomóc bezdomnym i porzuconym zwierzakom. Jak wygląda ich życie w schroniskach?

Pobyt zwierząt w schronisku czy jak w przypadku podopiecznych naszej fundacji, w domach tymczasowych, co do zasady ma być pobytem przejściowym. W schroniskach ze względu na duża ilość zwierząt opieka nad nimi jest wyzwaniem. Zwierzęta które trafiają do schroniska przeżywają ogromny stres. Wolontariusze i pracownicy pomagają psiakom i kotom przywyknąć do nowej sytuacji, jednak w wielu przypadkach jest to bardzo trudne. Porzucone zwierzęta tęsknią, zamykają się w sobie, czasem reagują agresywnie. Potrzeba dużo pracy aby na nowo zaufały człowiekowi.

Dlaczego warto adoptować zwierzaka?

Adoptując zwierzę ze schroniska, przyczynami się do zmniejszenia bezdomności zwierząt. Dajemy dom tym zwierzętom, które najbardziej go potrzebują – porzuconym, zaniedbanym przez poprzednich właścicieli. Jest to duża odpowiedzialność. Zwierzęta po trudnych przejściach wymagają pracy z nowym opiekunem, aby zdobyć jego zaufanie. Jednak gdy nam się to uda tym większa jest więź pomiędzy człowiekiem, a pupilem. Trzeba też podkreślić, że często chcąc kupić „rasowego” psa czy kota nieświadomie wspieramy pseudohodowle, gdzie zwierzęta są traktowane jak maszynki do zarabiania pieniędzy. Z tego względu warto także wybrać adopcję.

Jak prawidłowo dbać o adoptowanego kota?

Adopcja kota jest ratunkiem zwierzaka, często po trudnych przeżyciach. Wydawać by się mogło, że skoro dam mu dom, to na tym moja rola się kończy. Nic bardziej mylnego. Koty są bardzo wrażliwe na zmiany. Toteż często przy pierwszych chwilach mogą pojawiać się trudności adaptacyjne w nowym domu, o czym wspomnieliśmy w pytaniu wyżej. Gdy jednak kot czuje się już jak u siebie i my czujemy się jako opiekunowie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze -żywienie: zawsze zachęcamy do lektury składu karm. Sieciowe karmy to tzw. żywienie można się pokusić o stwierdzenie "fast foodowe". Zwykle karmy o lepszym składzie są cenowo porównywalne do sieciówek. Koty to drapieżniki-kochają mięsko :)

Po drugie - kuwetka: pamiętajmy o regularnym opróżnianiu jej zawartości. Koty to czyścioszki i nigdy nie robią niespodzianek poza kuwetą bez powodu :)

Po trzecie - zapewnienie kotu swojej obecności: koty uwielbiają z nami spędzać czas. Szczególnie jeśli są jedynakami. Warto poświęcić kotu swoją uwagę na zabawę, głaski czy wspólne oglądanie serialu :) Zabawki, drapaki mile widziane :) Wszelkiego rodzaju piłeczki, myszki, tunele, itp są wręcz nieodłącznym elementem kota w domu :)

Po czwarte - zdrowie: w razie jakichkolwiek niepokojących objawów oczywiście wizyta u weterynarza. Regularne odrobaczanie i szczepienie :) Podsumowując, "prawidłowo" można dbać na wiele sposobów. My przekazujemy nasze zdanie w tej kwestii.

Jak wygląda procedura adopcji zwierzaka?

Procedura adopcji zwierząt z naszej fundacji nieco różni się od tej, jaka funkcjonuje w schroniskach. Jednak w obu przypadkach opiekunowie starają się sprawdzić przygotowanie przyszłych właścicieli i warunki w jakich zwierzę ma przebywać. W fundacji odbywa się to poprzez wizyty przedadopcyjne. Jeżeli warunki ani przyszli właściciele zostaną pozytywnie ocenieni na następnej wizycie podpisywana jest umowa adopcyjna i przekazujemy podopiecznego. W schroniskach obowiązują min. 2 spacery zapoznawcze z wybranym psem, zanim dojdzie do adopcji.

Niektóre osoby mają obawy przed zabraniem kota lub psa do domu, ponieważ boją się czy poradzą sobie z opieką nad nim. Jakie trudności mogą stać przed osobami, które zdecydowały się na adopcję zwierzaka?

Zdecydowanie przeważają trudności behawioralne. Jednak wystarczy cierpliwość i zrozumienie zwierzęcia, danie mu czasu na akceptację nowego otoczenia by takie problemy z czasem ustąpiły. Służymy wszelką pomocą w przypadku problemów, jakie mogą wystąpić po adopcji. Często radzimy, co zrobić, gdy np. Kot załatwia się poza kuwetą. W przypadku problemów u psów służymy pomocą naszego behawiorysty.

Z czym wolontariusze Pet Patrolu mają największe trudności? Z jakimi sytuacjami się spotykają?

Największym problemem są często nasze ograniczenia. Chcielibyśmy pomóc każdemu potrzebującemu zwierzęciu, jednak zakres naszego działania zależy od możliwości finansowych i miejsc w domach tymczasowych. Leczenie kosztuje, a my jako organizacja non profit, utrzymujemy się wyłącznie z darowizn od osób prywatnych lub firm. Wszyscy nasi wolontariusze wraz z zarządem fundacji nie pobieramy wynagrodzenia za naszą pracę w ramach działań fundacji. Kolejnym problemem jest, jak już wcześniej napisano, ograniczona liczba miejsc. Jako fundacja nie prowadzimy schroniska, a nasi podopieczni przebywają w tzw domach tymczasowych. DT to miejsce gdzie trafiają zwierzęta, które wymagają leczenia, zabiegów lub socjalizacji i przebywają w nim do czasu znalezienia domu stałego. DT może zostać każda osoba, która jest w stanie pod swój dach, przyjąć zwierzę, dopóki nie znajdzie się dla niego nowa rodzina. Fundacja przez ten czas pokrywa wszystkie koszty związane z opieką weterynaryjną i wyżywieniem.

Najtrudniejsza interwencja, którą musieli Państwo podjąć?

Interwencje to jedna z najtrudniejszych dziedzin działalności każdej fundacji. Wiąże się to zawsze z dużym stresem, a od wolontariuszy wymaga się po mimo tego opanowania i rozsądnego podejścia do każdego przypadku. Nasze możliwości i prawa określa ustawa o ochronie zwierząt. Nie zawsze warunki na jakie zezwala prawo, są warunkami, które nas satysfakcjonuje. Nadal można trzymać psy na łańcuchu, a to wyjątkowo smutny widok. Wtedy pojawia się uczucie bezsilności. Najtrudniejsze interwencje, to takie kiedy przyjeżdżamy na miejsce i jedyne co możemy zrobić, to pomóc w odejściu zwierzęciu. Zawozimy go do weterynarza i jesteśmy z nim do końca. Pomoc przychodzi za późno, zwierzę cierpi i nie można go już uratować a jedynie skrócić cierpienie. To sprawia, że serce rozpada się na tysiąc kawałków.

Często podczas interwencji, ludzie nie zdają sobie z powagi sytuacji, kpią z nas, obrażają. Jednak wszystkie te przykre rzeczy, które nas spotykają, wynagradzają nam z kolei te momenty, kiedy udaje się zmienić los skrzywdzonego zwierzęcia. Kiedy leczenie przynosi efekt, sprawca zostaje ukarany a zwierzę znajduje kochający dom. Te chwile są bezcenne i to właśnie dla tych chwil, mierzymy się codziennie z różnymi problemami. Warto pomagać.

W jaki sposób można wspomóc działalność Pet Patrolu?

Sposobów pomocy jest wiele. Pomóc może każdy w zależności od tego jakie ma chęci i możliwości. Osoby prywatne mogą nas wspomóc w zbiórkach pieniężnych, zbiórkach karmy i akcesoriów dla zwierząt, które organizujemy na cotygodniowych dyżurach. Można także wziąć udział w naszych bazarkach na Facebooku lub przekazać nam rzeczy na licytacje. Firmy mogą wspomóc nas oferując swoje produkty i usługi na licytacje. Zapraszamy także osoby, które chciałyby dołączyć do nas jako wolontariusze – szczególnie potrzebujemy pomocy w transporcie, szukamy dyspozycyjnych i mobilnych osób, które w nagłych sytuacjach mogą wyjechać na pomoc do rannego zwierzęcia.

Pet Patrol Rybnik jest fundacją na rzecz ochrony zwierząt. Wolontariusze niejednokrotnie ratują zaniedbane zwierzęta, które wymagają natychmiastowej opieki.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz