Materiały prasowe.
Materiały prasowe.

Dokładnie za miesiąc ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis będzie trwał od 1 kwietnia 2021 do 30 czerwca 2021 roku. 

Podczas spisu trzeba będzie odpowiedzieć na szereg pytań, wśród których znajdą się te, szczególnie istotne dla Ślązaków. To pytania dotyczące przynależności narodowej lub etnicznej oraz języka, którym posługujemy się podczas codziennych kontaktów. Możliwa będzie więc deklaracja narodowości śląskiej oraz używania języka śląskiego. Taki krok wykonają między innymi europoseł Łukasz Kohut oraz wójt gminy Lyski, Grzegorz Gryt.

- Bardzo dobre spotkanie z wójtem Grzegorzem Grytem w Urząd Gminy Lyski. Pan Grzegorz, podobnie jak ja, w przyszłym Spisie Powszechnym, który rozpoczyna się 1 kwietnia, zadeklaruje narodowość inną i wpisze: śląska - informuje Łukasz Kohut.

Ślązacy chcą uznania swojej tożsamości.

- Ślązacy od lat walczą o uznanie swojej tożsamości. 146 tysięcy podpisów pod wnioskiem w sprawie uznania nas za grupę etniczną zostało zostało przemielonych w niszczarkach Sejmu RP. Mimo to działamy dalej, by państwo w końcu wsparło naszą kulturę i język - informuje strona spis-powszechny.pl.

Warto także przypomnieć, że 23 śląskie partie, stowarzyszenia, blogerzy i politycy porozumieli się w przygotowaniach do spisu powszechnego. Zobowiązali się do współpracy na rzecz promocji deklarowania tożsamości śląskiej oraz języka śląskiego.

W poprzednim spisie powszechnym, który miał miejsce w 2011 roku, narodowość śląską zadeklarowało 847 000 osób, z czego 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość.

Przeczytaj także: Ślązacy razem do spisu powszechnego.

Komentarze

  • Mario Narodowość śląska-spis. 01 marca 2021 20:24Yno, żeby zaś nie zrobiyli tego spisu tak jak we 2011 roku, bo w tedy byłech we robocie jak prziszli ci co to spisujom. Mój teść boł som we chałpie i im powiedzioł, że we tyj chałpie mieszkajom same Poloki, że tu nie miyszko żodyn "Hanys". A prowda była tako, że nasze dziołszki były na torgu, jo we robocie i on (teść) sie ostoł som. A to je jedyny gorol we naszej rodzinie. Czyli z 7-mio osobowej rodziny zamiast 6 Hanysów+1 gorol, zrobiyło sie 7 goroli. Jak te cwaniaczki bydom to sprawdzać w taki som sposób jak w tedy, ( czyli, jo byda godoł za sia abo ftoś za mie) to sie okoże ,że Śląska już ni ma. Pozdrowiom wszystkich Hanysów ale goroli też.

Dodaj komentarz