UM Jastrzębie-Zdrój.
UM Jastrzębie-Zdrój.

Do końca tego roku należy wymienić kotły mające więcej niż 10 lat oraz te nieposiadające tabliczki znamionowej. Od stycznia 2022 roku ich użytkowanie będzie bowiem niedozwolone. 

Urządzenie można zastąpić nowym kotłem (na paliwo stałe, co najmniej 5 klasy), lub zastosować inne źródło takie jak: pompa ciepła, gaz, ogrzewanie elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Jastrzębiu-Zdroju dotacje mogą wynieść od 4000 do 8000 złotych, w zależności od wybranego urządzenia grzewczego.

Jak obliczyć samemu termin wymiany kotła? Jeśli rok produkcji pieca c.o. to np. 2009 r oznacza to, że w momencie wejścia w życie uchwały antysmogowej miał 8 lat. Należy go wymienić do końca 2023 roku.

Mieszkańcy mogą ubiegać się o środki na ekologiczne inwestycje także w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie można otrzymać nie tylko na wymianę kotła, ale też na termomodernizację domu jednorodzinnego. „Czyste Powietrze” to program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wnioski można składać także za pośrednictwem Urzędu Miasta. Co najważniejsze, dofinansowanie można łączyć z dotacją miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz