post image
Kancelaria Premiera / Twitter.com

W województwie pomorskim zamknięte zostaną obiekty kulturalne i sportowe, ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Obostrzenia zostaną wprowadzone 13 marca i co tydzień będą postanowienia, co dalej - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ zapowiedział w piątek na konferencji prasowej, że w województwie pomorskim zostaną wprowadzone te same obostrzenia, które obowiązują obecnie w województwie warmińsko-mazurskim. Jak dodał, obostrzenia zaczną obowiązywać w sobotę 13 marca i potrwają na razie do 20 marca, gdy rząd postanowi, co dalej.

- Zamknięte będą hotele, zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, muzea, galerie sztuki - to wszystko obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych, które były do tej pory dopuszczone - poinformował Niedzielski.

Co z województwem śląskim? 

W pozostałych regionach sytuacja pozostaje na razie bez zmian. "Będziemy co tydzień podejmować decyzję, co będzie działo się dalej" - powiedział Niedzielski. 

Minister poinformował jednak, że zdecydowano o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń w całym kraju do 28 marca.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji, trzecia fala się rozwija. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu, patrząc na tempo, może być przekroczony poziom 18 tys. bądź więcej. To od nas zależy, czy będziemy panowali nad tym, bo stosowanie podstawowych zasad może nas uchronić od dynamicznym tempem rozwoju pandemii - mówił Niedzielski.

Zmiany w teleporadach. 

Szef MZ podczas piątkowej konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej oświadczył, że zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad. Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia.

- Nowe regulacje, które przygotowaliśmy przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia – wskazał.

Niedzielski zaznaczył, że w przypadkach, w których na życzenia rodzica czy opiekuna "będzie w jego ocenie możliwość pobrania tej konsultacji właśnie w trybie teleporady, to oczywiście taką możliwość dopuszczamy i ona pozostaje, ale jednak prawem rodzica, opiekuna i przede wszystkim dziecka w tym wieku jest możliwość skorzystania z teleporady".

Minister poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił – dotyczące pierwszych wizyt.

- Sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą – mówił. 

Wprowadzony ma być też warunek – dodał – że na wyraźne życzenie pacjenta "ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć". 

(PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz