post image
Pixabay.com

Obecnie, kwota wolna od podatku dla większości Polaków wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmienia się od kilku lat. Dla porównania, w Niemczech wynosi ona ponad 37 tys. zł, zaś w Wielkiej Brytani ponad 61 tys. zł.Teraz, po wielu latach miałoby ulec to zmianie. 

Tak przynajmniej wynika z informacji dziennikarza Radosława Grucy z serwisu OKO.press. To pokłosie nowej ofensywy programowej, którą przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość. W ramach projektu, ma pojawić się propozycja zmiany kwoty wolnej od podatku. 

Kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku kilkukrotnie podnosili już posłowie Konfederacji. W październiku ubiegłego roku, zaproponowali poprawkę podwyższającą ją do 12-krotności pensji minimalnej. Propozycja nie przeszła.

- Partia rządząca odrzuciła naszą poprawkę podwyższającą kwotę wolną od podatku do 31 200 zł, czyli 12-krotności pensji minimalnej, a razem z PiS głosowała jedyna posłanka Szymona Hołowni, Hanna Gill-Piątek! Brakowało tylko kilkunastu głosów, by wygrać głosowanie i uchwalić podwyżki dla wszystkich pracujących Polaków... - informuje Konfederacja na facebook'u.

Co oznacza podwyższenie kwoty wolnej od podatku?

Wyjaśnia to serwis money.pl

- Podatnik, który dziś zarobi w ciągu roku 40 tys. zł, ma do zapłacenia 6800 zł podatku, ale odliczy od tego 525 zł kwoty zmniejszającej podatek oraz swoje składki na ubezpieczenia zdrowotne (część) i społeczne (całość). Do fiskusa trafi w sumie 2124 zł. Gdyby kwota zmniejszająca podatek wynosiła w skali roku ponad 5 tys. zł, to podatku do zapłacenia w ogóle by nie było - informuje money.pl

Szczegóły poznamy pod koniec marca, kiedy odbędzie się konwencja programowa PiS. Wówczas przekonamy się, czy rzeczywiście kwota wolna od podatku wzrośnie do poziomu 30 tys. zł.

Komentarze

Dodaj komentarz