post image
prezydent.pl / Jakub Szymczuk.

Prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia restrykcji na obszarze całego kraju. Sytuacja jest zła i zapanowanie nad nią ma dziś znaczenie fundamentalne - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania przedstawicielami Sił Zbrojnych zaangażowanymi w walkę z pandemią.

Według obecnych restrykcji, do 28 marca lockdown ma obejmować cztery województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie i mazowieckie. 

- Jestem bardzo dumny z państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. (...) Niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja w tej chwili się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna. Dziś ogłoszono 25 tysięcy zachorowań, więc ta liczba jest ogromna - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że z tym "wielkim zagrożeniem" musimy się zmierzyć w taki sposób, by system ochrony zdrowia wytrzymał "ten straszliwy napór pandemii, a w związku z tym i liczby osób hospitalizowanych". 

- Wiadomo jest, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, za sytuację w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii, uważam sytuację, w której załamanie się systemu ochrony zdrowia, nie ma miejsc w szpitalach, nie ma gdzie przyjmować chorych, nie ma respiratorów - powiedział prezydent.

Stwierdził również, że "prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji".

Jak dodał, komunikat w tej sprawie ma ogłosić premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

- Rzeczywiście sytuacja jest zła i zapanowanie nad nią dziś ma znaczenie fundamentalne - podkreślił prezydent.

 (PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz