Ireneusz Stajer Łukasz Kohut i Monika Rosa mówili o narodowości śląskiej i śląskim języku
Ireneusz Stajer Łukasz Kohut i Monika Rosa mówili o narodowości śląskiej i śląskim języku

Dziś 1 kwietnia ruszyła kampania billboardowa Ślązaków "Niech nas zobaczą", związana ze spisem powszechnym. Projekt zainaugurowali konferencją prasową na skwerze obok Ronda Topolczany europoseł z Rybnika Łukasz Kohut i posłanka Monika Rosa. 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji górnośląskich. Powiewały flagi złoto - błękitna ze złotym orłem Śląska i Unii Europejskiej. Parlamentarzyści mówili o potrzebie uznania języka śląskiego oraz narodowości śląskiej, jako jedną z mniejszości zamieszkujących Rzeczpospolitą. Przypomnijmy, że oba te postulaty wciąż nie zostały zrealizowane. Tymczasem Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych wpisała język śląski na swoją listę. 

- Jesteśmy narodowości śląskiej, kochamy Śląsk, dlatego zrobiliśmy to spotkanie. Sprawa Śląska jest dla nas niezmiernie ważna. Kilka miesięcy temu powołałem Ślōnskŏ sztama, w którym biorą udział różne organizacje polityczne, kulturalne regionalne z całego Śląska. Chodzi nam o nagłośnienie spisu powszechnego, tego, że w punkcie 9 można deklarować narodowość inną – śląską, a w punkcie 11 język inny - śląski – mówił Łukasz Kohut.

Jak dodał, państwo polskie nie umożliwiło wpisywania narodowości śląskiej w pierwszej części deklaracji. W ostatnich jednak miesiącach Ślōnskŏ sztama wykonała kolosalną pracę, więc jest to teraz możliwe.

- Przed nami jeszcze sześć miesięcy pracy, bo spis potrwa do września – zaznaczył europoseł.

Wyjaśnił, że zdjęcie z posłanką Rosą, pod którym zwołano konferencję prasową, wykonał Piotr Sobik, fotograf deklarujący narodowość śląską. Mówił, że Śląsk od wielu lat jest nowoczesny, otwarty i federacyjny. 

- Spis powszechny, odbywający się raz na 10 lat jest właśnie tym momentem, gdy można wpisać do formularza narodowość śląską. Państwo polskie nie może odwrócić głowy od faktu, że na południu Polski mieszka kilkaset tysięcy osób narodowości śląskiej, mówiących w swoich domach po śląsku - kontynuował Kohut.

Przyznał, że jasna deklaracja podczas spisu, pomoże w dalszych staraniach na rzecz narodowości i języka śląskiego. Już sześć razy działacze próbowali wywalczyć dla śląskiego status języka regionalnego. Kohut uważa to za rzecz fundamentalną dla tożsamości regionu. Drugą jest uznanie wreszcie Ślązaków za mniejszość etniczną.

- To jest normalna rzecz w federalistycznym ustroju Europy. Nam to się po prostu należy. W Polsce mamy z tym problem od wielu dekad. Chcemy zaznaczyć też kulturową odmienność Śląska – stwierdził eurodeputowany.     

Monika Rosa przypomniała, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkiem. Będzie odbywał się głównie w internecie. 

- Dlatego apelujemy do wszystkich, by zachęcili swoich starszych rodziców, dziadków do udziału. Aby pomogli im w tym obowiązku i powiedzieli im, że mogą deklarować narodowość śląską i język śląski, którego używają w domu – mówiła posłanka na Sejm RP.

Dlaczego?

- Żeby udowodnić, że narodowość śląska jest faktem, a język śląski istnieje. W ostatnich latach działacze organizacji pozarządowych, aktywiści, samorządowcy, politycy wykonali ogromną pracę na rzecz rozwijania języka śląskiego i tożsamości śląskiej. Po raz kolejny za pomocą demokratycznych metod działania Ślązacy i Ślązaczki upominają się o uznanie swojej tożsamości, odrębnej historii – wyjaśniła. 

Dodała, że chcą tym samym podkreślić różnorodność Polski. Minął rok od złożenia w Sejmie projektu ustawy, który podpisali parlamentarzyści z różnych klubów opozycyjnych. Dzięki pracy w ramach Ślōnskŏ sztama pani marszałek nadała mu numer. Kiedy będzie czytany, tego na razie nie wiemy. Działacze będą upominali się o debatę w parlamencie polskim o Śląsku i Ślązakach.        

- Grzeczni już byliśmy, niech nas zobaczą – podsumował Łukasz Kohut.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Agent TOMEK 02 października 2021 21:25Kolego supermek2684. Autonomia to chwytliwe hasło, ale bez możliwość zmaterializowania. To wyłącznie na potrzeby polityczne stworzono narodowość i język. Niestety, antypolskie hasła, liczne i różne, powodują, że ni chu... ci krzykacze autonomii nie dostaną. Czyli właściwie i dokładnie Śląsk nie dostanie. Pomawiać można każdego, szczególnie anonimowo, jednak udowodnić trzeba chociaż poszlakowo agenturalność czy finansowanie z zagranicy. To w rzeczywistości są biedaki, tylko Marsze Autonomii jeszcze jako tako niewypadają, ale to tyle w tym temacie. Kohut, Rosa, Mercik, Kopiec, Musiał, to agenci lewicy niż prawdziwi Ślązacy.
  • supermek2684 TO NIE SA MOI PRZEDSTAWICIELE GORNEGO SLASKA TO SŁUDZY NIEMIEC BELGI NIDERLANDOW PER KOHUT PER ROSA PRECZ JEDZTA DO BRUKSELI BERLINA i TAM PRZYSPAWAJCIE SIE 06 kwietnia 2021 14:39TO NIE SA MOI PRZEDSTAWICIELE GORNEGO SLASKA TO SŁUDZY NIEMIEC BELGI NIDERLANDOW PER KOHUT PER ROSA INNE KOPIEC PRECZ JEDZTA DO BRUKSELI BERLINA i TAM PRZYSPAWAJCIE SIE DO BIUR NAPISZCIE TAM AUTONOMIE SLASKA i NIE PRZYJEZDZAJCIE TU MY POLACY Z REGIONU GORNOSLASKIEGO JESTESMY KATOLIKAMI Z WIARA PRZODKOW KTORZY BYLI CHCRZESCIJANAMI TAKA PRAWDA PAN BOCZKA KAZDY POLAK Z REGIONU GORNEGO SLASKA
  • supermek2684 POWIEM KROTKO TO SA AGENCI WPLYWU CZYLI DEPRAWACJI SEKSUALNEJ i OGLUPIANIA ZE SLASK MA BYC AUTONOMIA TO JEST ANTYPOLSKIE DZIAŁANIE PER KOHUT pER ROSA KOPIEC LEN,LESZ 06 kwietnia 2021 14:32POWIEM KROTKO TO SA AGENCI WPLYWU CZYLI DEPRAWACJI SEKSUALNEJ i OGLUPIANIA ZE SLASK MA BYC AUTONOMIA TO JEST ANTYPOLSKIE DZIAŁANIE PER KOHUT pER ROSA KOPIEC LEN,LESZ TO SŁUGUSY NIEMCOW PRZEDTEM KREMLA MOSKWY BYLI SŁUDZY STALINA CHRUSZCZOWA BREZNIEWA KGB TERAZ IDEOLOGI GENDER i ANTYPOLSKOSCI APOSTAZJI ROWNIEZ A PRZEZCIEZ MIESZKANCY GORNEGO SLASKA TO POLACY PATRIOCI Z KORZENIAMI CHCRZESCIJANSKIMI CZYLI WIARA KATOLICKA A ONI CHCA NASZ NIEWOLNIKOW SEKSUALNEJ DEPRAWCJI POD UKRADZIONYM BARWAMI TECZY -NEOMARKSIZM ATEIZACJI RZYGAM WAMI ANTYPOLSCY AGENCI NIEMIEC PER KOHUT PER ROSA ŁUKASZ 36 LAT Z RYBNIK NOWINY POLAK KATOLIK HETERO JEZYK POLSKI TAKKKK GWARA SLASKA TAKKK NIEEE JEZYK SLASKI TYLKO WYŁACZNIE BIALOCZERWONE BARWY NARODOWE NIE SLASKIE BARWY POD SZYLDEM TOLERANCJISEKSUALNEJ TO OBŁUDA NEOMARKSISTOW GENDER AZ RZYGAC SIE CHCE

Dodaj komentarz