post image
Dominik Gajda.

Park Kultury i Wypoczynku im. Piotra Furgoła powstał już w latach 60. XX wieku. Dzięki rekultywacji kopalnianego terenu w parku powstały wówczas minizoo, basen z podgrzewaną wodą, kręgielnia, estrada, samolot-kawiarnia i fontanna. To miejsce, które nadal chętnie odwiedzają mieszkańcy Czerwionki. Z biegiem czasu park zaczął jednak tracić na estetyce. Alejki i ławki - to tylko niektóre z elementów, które nadgryzł ząb czasu. 

O odnowieniu parku mówiło się już jakiś czas, zabiegali o to sami mieszkańcy. Już kilka lat temu opracowano projekt modernizacji tego miejsca, jednak wówczas nie udało się zdobyć odpowiednich środków na realizację tego zadania. Teraz, dzięki dotacji, inwestycja dojdzie do skutku.

- Bardzo zależało nam na realizacji tego zadania, bo jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. W ubiegłym roku zakończyliśmy duży projekt rewitalizacji zameczku i jego otoczenia w Leszczynach, teraz zabieramy się do pracy, by Czerwionka zyskała atrakcyjną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku - podkreśla burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Co znajdzie się w odnowionej przestrzeni? 

Projekt zakłada stworzenie miniparku botanicznego wraz z oświetleniem, placem zabaw, górką saneczkową, małą architekturą oraz ścieżką edukacyjną. Cały teren zostanie ogrodzony naturalnymi żywopłotami. Powstanie także siedlisko dla zbiorowisk roślin murawowych i kserotermicznych, poza tym przestrzeń dla roślin naturalnych łąk świeżych i zmienno-wilgotnych, kolekcja roślin górskich, karmniki i paśniki dla zwierząt oraz budki dla ptaków, nietoperzy i owadów. Zadanie ma zostać zakończone do listopada 2022 roku.

- Projekt pozwoli uporządkować kompleksowo cały rozległy teren i utworzyć nową przestrzeń, która mamy nadzieję będzie dobrze służyć naszym mieszkańcom - podsumowuje burmistrz Wiesław Janiszewski.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.