Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

Materiał przygotował: Marek Pietras.

Znakomicie na mistrzostwach świata kadetek i juniorek zaprezentowały się szpadzistki RMKS-u Rybnik. Alicja Klasik wywalczyła dwa medale – złoto indywidulanie wśród kadetek i brąz w rywalizacji drużynowej juniorek, gdzie w składzie była również Kinga Zgryźniak. Trenerem polskiej ekipy był Artur Fajkis, który na co dzień zajmuje się szkoleniem w rybnickim klubie. 

Złoto indywidulanie 

Najpierw rybnickie zawodniczki zaprezentowały się w rywalizacji juniorek (do 20 lat). Zarówno Alicja Klasik jak i Kinga Zgryźniak dobrze walczyły w eliminacjach. Niestety, ta druga przegrała walę o awans do grona najlepszych 32 zawodniczek. Lepiej poradziła sobie Klasik, która przegrała dopiero w walce o "8" z bezkonkurencyjną w tym dniu Rosjanką Poliną Khaertdinovą. Zawodniczka RMKS-u po bardzo zaciętej walce uległa 14:15 i została sklasyfikowana na 9. miejscu.

– Ala pokazała, że pomimo swojego młodego wieku potrafi walczyć bardzo mądrze, co podkreślało wielu komentatorów. W rywalizacji juniorek zajęła 9. miejsce, które trzeba uznać za sukces. Wiedzieliśmy, że jest w bardzo dobrej formie, co pokazywała na zawodach krajowych, nie mogliśmy tego sprawdzić w rywalizacji międzynarodowej z powodu pandemii. Mimo wszystko trochę szkoda, że nie weszła do czołowej ósemki juniorek, bo w decydującej walce prowadziła 14:12 i było blisko – mówi trener Artur Fajkis.

W rywalizacji kadetek Klasik nie miała już sobie równych. Od początku zawodów radziła sobie wspaniale, najpierw zwyciężając wszystkie walki w rundzie grupowej, a w eliminacji bezpośredniej pokonując Yoonjung Han z Korei (15:9). Do ćwierćfinału rybniczanka weszła po zwycięstwie nad Greczynką Andraną Theodoropoulou 15:6, a następnie wygrała z kolejną Koreanką Jihyun Kang 15:10. Jednopunktowe zwycięstwo w walce z Ketki Ketkar (USA) dało Klasik miejsce w finale, gdzie okazała się lepsza od Rosjanki Ekateriny Kolbenevej (15:12).

– W rywalizacji kadetek od początku Ala była bardzo skupiona i zmotywowana. Bardzo dobrze walczyła w eliminacjach i do decydującej fazy rozstawiła się z nr 2. Walkę półfinałową i finałową rozpoczęła od kilku punktów straty, ale w późniejszych fazach walczyła fantastycznie i wszystko zakończyło się tytułem  mistrzyni świata – relacjonuje Fajkis, który przyznał, że po ostatnim trafieniu pojawiła się łza w oku.

– Ala trenuje szermierkę już dziewięć lat. Jest bardzo sumienna, ale co niezwykle ważne, ma to "coś". Znakomicie czuje planszę, z takich zawodników rodzą się mistrzowie – twierdzi rybnicki trener i zapowiada jednocześnie, że celem na przyszłość jest udział w igrzyskach olimpijskich. 

– Będziemy chcieli powalczyć o igrzyska w 2024 roku. Jest jednak wiele czynników, które zdecydują, czy będzie to możliwe. Musimy mieć odpowiednie warunki w klubie. Na dziś nie wiemy, gdzie Ala będzie studiować, czy zostanie w Rybniku. Zrobimy wszystko, żeby tak było, ale nie wszystko zależy od nas – dodaje Fajkis.

Brąz w drużynie 

W ostatnim dniu zawodów odbyła się rywalizacja drużynowa juniorek. Polska drużyna w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Gloria Klughardt i Zofia Janelli miała nadzieję, że uda się stanąć na podium. 

– Jesteśmy czwartą drużyną z rozstawienia, więc mamy realne szanse na medal – mówił jeszcze przed zawodami Artur Fajkis.

Polki po pierwszej wygranej, z zespołem Uzbekistanu 45:33, znalazły się w ćwierćfinale, następnie pokonały Szwajcarię 45:24. Porażka z Rosją 36:43 sprawiła, że biało-czerwone musiały stanąć naprzeciw drużyny Egipcjanek w meczu o brązowe medale. Polki gładko pokonały przeciwniczki (45:29) i wywalczyły miejsce na najniższym stopniu podium. W finale Rosjanki nie dały szans Hiszpankom, wygrywając 45:16. Medale wywalczone w Kairze to ogromy sukces polskiej i rybnickiej szermierki. Są również potwierdzeniem znakomitego szkolenia w RMKS-ie. Miejmy nadzieję, że zostanie to docenione i rybnicki klub będzie miał stworzone odpowiednie warunki do jego kontynuacji.

Indywidualne Mistrzostwa Świata Kadetek – szpada kobiet

  1. Alicja Klasik, Polska
  2. Ekaterina Kolbeneva, Rosja
  3. Susanne Lannes, Estonia
  4. Ketki Ketkar, USA
  5. Galina Krymova, Rosja
  6. Aleyna Erturk, Turcja
  7. Jihyun Kang, Korea
  8. Elena Robles, Hiszpania.

 Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorek – szpada kobiet

  1. Rosja
  2. Hiszpania
  3. Polska
  4. Egipt
  5. Korea
  6. Kolumbia
  7. Francja
  8. Szwajcaria.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Kibic Brawo!!! 14 kwietnia 2021 18:57Gratulacje!!!

Dodaj komentarz