Według śledczych, zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Działalność ukierunkowana była przede wszystkim na czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji w powiązaniu z handlem ludźmi.
- Nakłaniali do nierządu i ułatwiali ten proceder. Dokonywali także przestępstw przeciwko mieniu i wolności. Wobec 13 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – wskazuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Śledczy ustalili, że grupa dominowała w środowisku przestępczym na terenie Wodzisławia Śląskiego, w tym kontrolowała rynek narkotykowy.
Pierwszy cios organy ścigania zadały gangowi 7 lutego tego roku. Policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej na polecenie gliwickiej „okręgówki” przeszukali pomieszczenia i zatrzymali łącznie 10 osób.
- Wśród nich byli podejrzani o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze kryminalnym. Zarzucono im tzw. multiprzestępczość – podkreślała prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka PO w Gliwicach.
Gang rozpracowano w wyniku obszernej pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej kryminalnych z Katowic oraz czynności Wydziału I Śledczego gliwickiej „okręgówki”.
Po doprowadzeniu do prokuratury przedstawiono im zarzuty: kierownictwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania i czerpania korzyści majątkowych z uprawniania prostytucji przez inne osoby, handlu ludźmi. Są podejrzani również o: wymuszenia rozbójnicze związane z tzw. ściąganiem haraczy, nielegalne ściąganie długów z użyciem przemocy, uprowadzenia dla okupu i pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Ponadto udział w obrocie narkotykami i nowymi substancjami psychoaktywnymi czy prania brudnych pieniędzy.
Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratury i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, łącznie wobec dziewięciu osób.
Czterem osobom za poszczególne czyny grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności, kolejnym trzem do 15 lat pozbawienia wolności, a dwóm do 10 i do 8 lat pozbawienia wolności.
W marcu postępowanie przejął z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
- Prowadzi czynności procesowe w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy oraz zebrania, zabezpieczenia i w niezbędnym zakresie utrwalenia dowodów dla sądu. Termin zakończenia postępowania zależy od wykonania przez prokuratora zaplanowanych czynności procesowych i wyjaśnienia okoliczności będących przedmiotem śledztwa – dowiadujemy się w zespole prasowym PK.
Komentarze