post image
Pixabay.com

Tymczasem od poniedziałku 19 kwietnia, Słowacja odchodzi od części restrykcji związanych z koronawirusem. Po raz pierwszy w ostatnich miesiącach zostaną otwarte parki wodne. Działalność wznowią także zakłady usługowe. To co najbardziej ucieszy Polaków to fakt, że ponownie otwarte zostaną hotele i pensjonaty. 

Nadal obowiązywać będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego. Obywatele Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Irlandii wjeżdżający do Słowacji będą jednak zwolnieni z kwarantanny. Są jednak pewne warunki:

  • musi minąć co najmniej dwa tygodnie od zaszczepienia osoby drugą dawką przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA (np. Moderna, Pfizer/BioNtech) lub ponad cztery tygodnie od pierwszej dawki szczepionki wektorowej (m.in. AstraZeneca),
  • osoby przekraczające granicę przebyły chorobę COVID-19 i zostali zaszczepieni w ciągu 180 dni pierwszą dawką szczepionki, a także minęło co najmniej 14 dni od podania szczepionki,
  • byli ozdrowieńcami, którzy przeszli COVID-19 mniej niż 180 dni temu.

Pozostałe osoby będą musiały mieć negatywny wynik testu antygenowego, który będzie nie starszy niż 48 godzin, lub testu PCR, który będzie nie starszy niż 72 godziny. 

Na chwilę obecną nadal zamknięte będą restauracje. Jeśli jednak sytuacja epidemiczna nie będzie się pogarszać, to zniesienie kolejnych restryckji będzie możliwe po 26 kwietnia. 

Komentarze

Dodaj komentarz