UM Jastrzębie-Zdrój.
UM Jastrzębie-Zdrój.

Elektryczny autobus jeszcze przez trzy dni będzie przewoził pasażerów na liniach w Jastrzębiu-Zdroju i gminach ościennych. We wtorek autobus elektryczny obsługuje linię C18, natomiast w środę i czwartek: C10, C18, C13, C17, S16.

- Testy są pokłosiem naszych działań zmierzających do całkowitej wymiany taboru – mówi Roman Foksowicz, zastępca prezydenta miasta i przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

Już kilka miesięcy temu spółka Międzygminna Komunikacja Autobusowa łożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu „Zielony Transport Publiczny” jest szansa na pozyskanie środków na zakup pięciu autobusów elektrycznych.

- Wciąż oczekujemy na decyzję o przyznaniu finansowania, ale już teraz sprawdzamy, które rozwiązania zapewnią nam najbardziej ekologiczny i ekonomiczny tabor  – dodaje przewodniczący.

Niezależnie od wyników konkursu, MKA ogłosiła przetarg na zakup 7 nowych autobusów spalinowych o najwyższym standardzie emisji spalin. Jest szansa, że pojawią się na drogach Jastrzębia w sierpniu 2022 r. Testowanym pojazdem może podróżować jednocześnie 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących.

W rygorze epidemicznym może to być łącznie 20 osób, przy założeniu, że zajęta jest połowa miejsc siedzących. 

Komentarze

Dodaj komentarz