post image
Archiwum Sąd Okręgowy w Rybniku częściowo zmienił wyrok wobec Barbary K., która w 2019 roku śmiertelnie potrąciła egzaminatora 

Dziś 21 kwietnia rybnicka „okręgówka” wypowiedziała się w sprawie apelacyjnej 69-letniej Barbary K. Przypomnijmy, że 24 czerwca 2019 roku mieszkanka powiatu mikołowskiego potrąciła na placu manewrowym WORD-u w Rybniku 35-letniego egzaminatora. Mężczyzna zginął na miejscu.

Sąd pierwszej instancji stwierdził, na podstawie ekspertyzy biegłych, że kobieta w momencie spowodowania wypadku miała silnie ograniczoną poczytalność. Ostatecznie skazał 69- latkę na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i różne koszty sądowe. 

Media alarmowały, jak to, za śmiertelne potrącenie wyrok w zawieszeniu... Prokuratura domagała się zaostrzenia kary w postaci bezwzględnego pozbawienia wolności. Apelację od wyroku wnieśli oskarżyciel publiczny i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych oraz obrona Barbary. K.

Dziś przy zamkniętych drzwiach zapadł wyrok w postępowaniu odwoławczym.    

- Sąd zmienia wyrok w punkcie ! W ten sposób, że przyjmuje, iż oskarżona nieumyślnie doprowadziła do wypadku drogowego w ten sposób, że potrąciła pieszego – egzaminatora Łukasza O., który poniósł śmierć na miejscu. Jednakże swoim zachowaniem przyczynił się do wypadku. Podjął bowiem obiektywnie nieracjonalne działania mające na celu zatrzymanie pojazdu kierowanego przez oskarżoną. Znalazł się na jego torze jazdy – informuje SO w Rybniku.

W pozostałym zakresie wyrok utrzymano w mocy. Barbara K. została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto obciążył ją na rzecz Skarbu Państwa tytułem opłat za drugą instancję kwotą 180 złotych, a oskarżycieli posiłkowych – po 50 złotych oraz po 4 zł za wydatki związane z postępowaniem odwoławczym. 

Wyrok jest prawomocny.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.