Materiały prasowe.
Materiały prasowe.

Mateusz Pawłowski jest absolwentem Technikum Administracyjnego przy SOSW dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej. Obecnie prowadzi projekt, który polega na tworzeniu bezpłatnie stron internetowych. Akcja jest skierowana do małych firm i instytucji, które nie mają swojej strony internetowej. Zobaczcie co sam Mateusz mówi o swojej działalności.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem stron internetowych? 

- Będąc w 2 technikum administracyjnym uczestniczyłem w zajęciach informatycznych, takie kółko dla chętnych. Nasz informatyk pokazał mi technikę projektowania stron internetowych oraz swój autorski system. Stworzyłem podstawowy program lojalnościowy dla firm wraz z kartami i całym systemem. Firmy mogły dołączać do niego bezpłatnie i korzystać, miało to być wsparcie sprzedaży dla małych przedsiębiorców. Informatyk pracujący u nas w ośrodku w Chorzowie jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego. On pokazał mi techniki, a ja je doskonale. Bardzo jestem mu wdzięczny za zarażenie mnie tą pasją, mamy kontakt do dnia dzisiejszego nawet po skończeniu przez mnie szkoły.

 Jak projektuje się strony będąc osobą niewidomą? 

- Tak jak wyżej pisałem korzystam z autorskiego systemu, jest przygotowany szablon graficzny, ja zajmuje się tylko kodowaniem treści. Niestety nie znam języka CSS (odpowiadającego za styl/ szablon), ponieważ nawet jeśli coś napiszę to nie jestem w stanie zobaczyć efektu swojej pracy.

Angażujesz się w różne projekty społeczne dla niewidomych. Na czym one polegają?

- Projekty, w które się wcześniej angażowałem to bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, 2 konkursy plastyczne dla dzieci pełno i niepełnosprawnych, wsparcie dla firm (program lojalnościowy), akcja z gadżetami szkolnymi dla potrzebujących dzieciaków oraz pomoc dla swojego ośrodka w pozyskiwaniu rzeczy na festyn. Zajęciami i stronami internetowymi zajmuję się do dnia dzisiejszego. W zasadzie każdy z wcześniej opisanych projektów opierał się na kontakcie ze sponsorami czyli firmami, które przekazywały rzeczy na dany cel. Niestety w dzisiejszych czasach takie pozyskiwanie jest bardzo trudne, ponieważ większość woli brać niż dawać. W ostatnim konkursie "Pieniądz przyszłości" udział wzięło ponad 700 osób, było ponad 60 sponsorów, nagrodami głównymi były pobyty w hotelach na terenie całego kraju. Od 2016 do 2018 roku zajmowałem się pozyskiwaniem gadżetów szkolnych i przekazywaniem ich dzieciakom. Sam zajmowałem się wszystkim od pozyskania do wysłania. Współpracowałem wtedy ze szkołami, przedszkolami, świetlicami i ośrodkami pomocy społecznej. 

Jak układa się współpraca z osobami, które proszą Cię o wykonanie darmowej strony? 

-  Na chwile obecną zgłosiło się ponad 80 firm, dla których wykonałem projekt strony. Większość z nich jest zadowolona z efektu mojej pracy. Strony dzięki wsparciu firmy Webserwer.pl mogą być także bezpłatnie utrzymane, więc wszystko może odbyć się zupełnie bezpłatnie. Od 2 miesięcy zajmuje się też projektowaniem sklepów internetowych i blogów. Zapraszam na stronę projektu
www.enet.ovh.

 Dlaczego strony są za darmo?

- Bezpłatnie, ponieważ cały czas się czegoś nowego uczę, robię to z pasji i jestem osobą niewidomą, więc nie wszystkie oczekiwania zwłaszcza graficzne jestem w stanie wykonać. Nigdy nie będę wykonywał tak ładnych stron jak osoba widząca, więc moje możliwości na tym rynku są ograniczone.

 Na swoim koncie Mateusz ma wiele wykonanych projektów dla firm z różnych branż. Wykonywał między innymi stronę dla kwiaciarni z Rybnika www.przyjaznakwiaciarnia.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz