post image
www.raciborz.pl Tereny po dawnej cukrowni w Raciborzu

Ireneusz Stajer

Kolejna firma zainwestowała na gruntach po zlikwidowanej cukrowni. Blisko 10 hektarów powierzchni, siedem zakładów, 4,5 miliona złotych wpływu do kasy miasta ze sprzedaży nieruchomości, około 150 miejsc pracy - tak w liczbach przedstawia się tzw. nowa miejska strefa gospodarcza przy ulicy 1 maja. Na terenie po zlikwidowanej w 2008 roku cukrowni powstają nowe hale i obiekty przemysłowe. Jednym z inwestorów jest spółka Polska Ekologia – producent kompleksowych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii – informuje urząd miasta.

- Korzystne jest to, że mamy dostęp do miejsca, które było wcześniej niezagospodarowane i mogliśmy je zabudować według własnego planu, i które spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowym atutem jest lokalizacja ze względu na połączenia z drogami mającymi powstać w najbliższym czasie, jak choćby trasą Racibórz- Pszczyna, co ułatwi nam dystrybuowanie naszych produktów - mówi Romuald Kalyciok, prezes Polska Ekologia Sp. z o.o.

Droga do zabudowania wolnych terenów po cukrowni była jednak długa i wyboista. W 2003 Śląską Spółkę Cukrową wraz z Cukrownią Racibórz SA przejmuje niemiecki Südzucker Polska SA, co daje nadzieję na dokapitalizowanie i unowocześnienie zakładu. Część pracowników wieszczy jednak, że to początek końca. Mają rację. 

Südzucker sprzedaje cukrownię firmie z Głubczyc, która demontuje maszyny i rozbiera budynki.  Działający bez przerwy od 138. lat zakład przestaje istnieć. Pracę traci 120 osób. Pojawia się iskierka nadziei, gdy nieruchomość kupuje przedsiębiorca z Jaworzna, który chce tu urządzić bazę transportową i podzielić na mniejsze działki. Niestety, firma upada, a w 2015 roku teren od syndyka kupuje miasto  za 2 mln zł. 

Pierwsze nieruchomości sprzedano już w następnym roku. Dzięki zintensyfikowanym działaniom, szczyt sprzedaży nastąpił w latach 2018-2020. Łączna kwota, którą uzyskano po rozstrzygnięciu poszczególnych przetargów to 4 570 255,00 zł. 

Jakie firmy

Na gruntach po dawnej cukrowni swoje hale produkcyjne i magazynowe wybudowały: 

Armex Automatyka Sp. z o.o. – automatyka przemysłowa, produkcja urządzeń mających na celu automatyzację procesów produkcyjnych: Hills Sp. z o.o. – produkcja systemów zabezpieczeń ładunków, w tym pasów transportowych i zawiesi pasowych; AMG Railing Sp. z o.o. – spółka jest częścią holenderskiego holdingu AMG Railing Group B.V. specjalizuje się w produkcji balustrad systemowych całoszklanych; Polska Ekologia Sp. z o.o. – producent kompleksowych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii. Spółka zakupiła teren pod budowę hali magazynowej; Hermon Sp. z o.o. –uważana za jedną z najszybciej rozwijających się firm na rynku części zamiennych. W związku z dynamicznym rozwojem i perspektywami przedsiębiorstwa zakupiła miejski teren na którym zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy hali produkcyjnej; DK Glass Damian Kłosek – obróbka szkła w procesie produkcji m.in. balustrad, drzwi, luster czy kabin prysznicowych; Zakład Masarski Seget Sp. j.  – produkcja wyrobów mięsnych. 

Stara cukrownia

Wybudowana w 1870 roku przez Juliusa Zendera zatrudniała całe rodziny, często od pokoleń. Zakład powstał w pobliżu Odry i torów kolejowych, co miało niegdyś olbrzymie znaczenie, ponieważ buraki dowożono koleją. Historyk Paweł Newerla przypomina, że od 1896 roku cukrownia działała pod szyldem Ratiborer Zuckerfabrik G.m.b.H. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością największe udziały miał książę Lichnowsky na Kuchelnie. Dzięki rozbudowie mogła przerobić 20 tys. ton buraków w czasie jednej kampanii, zatrudniała 500 pracowników. Żyzna raciborska ziemia produkowała bardzo dużo surowca. Przy linii kolejowej Głubczyce – Racibórz działały jeszcze trzy dalsze cukrownie w: Baborowie, Pietrowicach Wielkich i Wojnowicach. Dwie ostatnie zaprzestały produkcji w latach 20. ubiegłego wieku. Przez ponad 100. lat raciborski zakład był jednym z największych pracodawców w powiecie. 

Komentarze

Dodaj komentarz