Zdjęcie: Zrzutka.pl
Zdjęcie: Zrzutka.pl

Olbrzymie straty po pożarze w Warszowicach - dach nad głową straciły dwie rodziny, w tym dzieci!

Dramat rozegrał się 22 kwietnia po godzinie 19. Pożar wybuchł w gospodarstwie znajdującym się przy Drodze Krajowej 81 w Warszowicach.

Ogień pojawił się w zabudowaniach gospodarczych i szybko rozprzestrzenił się na całą zabudowę, a ostatecznie zajął również dom, w którym mieszkała trzypokoleniowa rodzina. Szczęśliwie żadna z osób, które przebywały na posesji, nie odniosła obrażeń. Udało się również uratować zwierzęta gospodarskie, jednak walka z ogniem trawiącym zabudowania była wyjątkowo trudna. 

Na miejscu pojawiło się 16 pojazdów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, które walczyły z ogniem do drugiej w nocy. Po ugaszeniu pożaru część strażaków nadal została na miejscu, żeby monitorować teren i reagować w razie kolejnego wzniecenia się ognia.

Zabudowania gospodarskie spaliły się doszczętnie i w tym momencie nadają się tylko do całkowitej rozbiórki. Dom ocalał, ale spalił się dach, poddasze i piętro. Oczywiście na skutek działań strażackich cały budynek jest zalany i nie nadaje się do użytkowania. 

Od wczesnych godzin rannych na miejscu zdarzenia są obecne służby, które prowadzą dochodzenie, szacują straty.  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego bada, czy dom nadaje się do remontu, czy stwarza zagrożenie i trzeba go będzie rozebrać. Wydaje się, że jest szansa na odbudowę, ale ostateczną decyzję w tej sprawie wyda PINBUD.

 

W pomoc dla rodziny zaangażowały się również gminne służby. Na miejscu zdarzenia był wójt gminy Franciszek Dziendziel oraz pracownicy urzędu organizujący napoje i ciepły posiłek dla strażaków walczących z żywiołem. Gmina zaoferowała rodzinie nocleg w  hotelu w Pawłowicach, jednak poszkodowani zdecydowali się skorzystać z pomocy rodziny i sąsiadów. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej spisali stosowny protokół, a wójt przyznał specjalną finansową pomoc celową z przeznaczeniem na zabezpieczenie budynku i wykonanie prac budowlanych związanych z odbudową dachu. Gmina przygotowała tymczasowe mieszkanie w Krzyżowicach, ale rodzina chce nadal pozostać w Warszowicach, gdzie korzysta ze wsparcia krewnych.

W  pomoc rodzinie natychmiast włączyli się sąsiedzi, sołtys Warszowic Andrzej Szaweł wraz z radą sołecką i wielu mieszkańców gminy, który chcą wesprzeć poszkodowanych. Członkowie rodziny założyli zbiórkę internetową na stronie zrzutka.pl, z której pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę domu i zapewnienie środków do życia. 

- Pogorzelcy stracili dobytek swojego życia, poczucie bezpieczeństwa. Dlatego ja jako brat poszkodowanego, który służy bezinteresownie w ochotniczej straży pożarnej w Wiśle Małej bardzo proszę wszystkich ludzi dobrej woli o udział w zbiórce i pomoc. Każdy grosz w tej sytuacji jest niezwykle cenny. Środki ze zbiórki zostana przeznaczone na odbudowę domu i wszystko co jest niezbędne, aby pozbawione dachu nad głową rodziny mogły się czuć bezpiecznie i mieć dach nad głową. Pieniądze ze zbiórki posłużą także na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy do życia - czytamy na stronie zbiórki.

Aby wesprzeć rodzinę wystarczy kliknąć w link https://zrzutka.pl/nfzsuz, wybrać opcję Wpłać Na Zrzutkę i dokonać przelewu.  

Urząd zgłosił zbiórkę publiczną z przeznaczeniem na pomoc dla rodziny z Warszowic, która potrwa do końca maja. Oznacza to, że pieniądze będą mogły być zbierane do specjalnie oznakowanych puszek w miejscach publicznych, np. w urzędzie gminy. 

Źródło: Urząd Gminy Pawłowice

Komentarze

Dodaj komentarz