Zadbaj o swój kręgosłup

Bóle kręgosłupa nie dotyczą tylko osób starszych czy wykonujących ciężką fizyczną pracę. Czasami mogą być objawem poważnych chorób, dlatego nie warto ich lekceważyć. Każdy przewlekły ból, nawet u młodej osoby, zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem.


Jedną z chorób charakteryzujących się sztywnością i bólem "krzyża" jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), które rozpoczyna się w młodym wieku. To choroba przewlekła, postępująca i niestety nieuleczalna, ale odpowiednie leczenie pozwala zredukować dolegliwości i opóźnić postęp choroby. Dotyka ona głównie mężczyzn w wieku 16-30 lat.. 

- Przyczyną bólu jest stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych oraz stawów kręgosłupa, a także okolicznych tkanek miękkich (torebka stawowa, więzadła). Ból odczuwany jest początkowo w dolnej części pleców i w rejonie pośladków, najczęściej w nocy i rano, a po rozruszaniu się ustępuje. Jednak wraz z postępem choroby dochodzi do skostnienia połączeń stawowych i całkowitego, nieodwracalnego usztywnienia kręgosłupa – wyjaśnia Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Jak kij bambusowy

Choroba jest dość podstępna, bo początkowy brak objawów w ciągu dnia sprzyja bagatelizowaniu problemu, szczególnie przez osoby młode, w sile wieku. Objawy mylone są z bólami o charakterze przeciążeniowym. Co więcej nawet w obrazie ze zdjęcia rentgenowskiego zmiany chorobowe widoczne są dopiero w późniejszym stadium. To wszystko powoduje, że zwykle choroba zostaje zdiagnozowana dopiero po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów. Konsekwencją są zaawansowane zmiany. Obraz kręgosłupa w RTG porównywany jest wówczas do "kija bambusowego".

W zaawansowanym stadium poruszanie się jest bardzo utrudnione, bo niemożliwe jest wykonanie jakiegokolwiek ruchu w kręgosłupie. Sylwetka jest pochylona, plecy zaokrąglone, głowa wysunięta do przodu, często dochodzi do przykurczu w stawach biodrowych i kolanowych. Usztywnienie stawów łączących kręgosłup z żebrami zaburza mechanikę klatki piersiowej i powoduje problemy z oddychaniem. Mogą wystąpić także takie objawy jak ogólne zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, nawracające stany zapalne oczu. 

Masaże, krioterapia, hydroterapia i spacer

 - Zesztywnienie kręgosłupa jest procesem nieodwracalnym, warto więc zadbać o to, by pozycja w jakiej dojdzie do usztywnienia była jak najbardziej wyprostowana, tak aby w jak najmniejszym stopniu ograniczała choremu funkcjonowanie. Dlatego koniecznie trzeba zacząć działać. Ćwiczenia wzmacniające i poprawiające postawę ciała to podstawa, zresztą każdy ruch jest tutaj zbawienny – dodaje specjalista z Centrum Rehabilitacji Puls-Med. 

Co robić? Warto zadbać o rozluźnienie napiętych tkanek i poprawę zakresu ruchomości stawów. Uzyskamy to poprzez ćwiczenia, masaż oraz terapię manualną. Korzystne efekty przynoszą także ćwiczenia oddechowe, wpływające na mechanikę klatki piersiowej i wydolność oddechową. 

- Aby zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dolegliwości bólowe, u naszych pacjentów stosujemy także zabiegi z zakresu fizykoterapii, czyli krioterapię, elektroterapię, laser oraz pole magnetyczne, a także hydroterapię. Nie odpuszczamy aktywności poza salą zabiegową. Pacjenci koniecznie powinni pamiętać o spacerach, ćwiczeniach ogólnousprawniających wykonywanych codziennie w domu i jeśli już będzie można korzystać z pływalni – to jak najbardziej zachęcam – dodaje Dagmara Szudrowicz.

Ze względu na przewlekły charakter schorzenia, chory musi być pod stałą kontrolą reumatologa, który decyduje o sposobie leczenia farmakologicznego. Niestety nie możemy całkowicie zatrzymać postępu choroby, ale odpowiednie leczenie i rehabilitacja pozwalają ograniczyć negatywne skutki i poprawić jakość życia. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty terapeutyczne, dlatego nigdy nie lekceważmy objawów.

Komentarze

Dodaj komentarz