post image
KMP Jastrzębie Policja przestrzega, że Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady bądź te przypięte słabymi zapięciami

Do przestępstwa doszło w SkateParku na ulicy Turystycznej. Właściciele pozostawili jednoślady na kilka chwil bez zabezpieczenia. To wystarczyło, by rower i hulajnoga przepadły jak kamfora. Kradzieże zgłoszono na policję.

- Mundurowi zdobyli informacje, gdzie może znajdować się łup. Skradzione rzeczy odzyskano. Złodziejaszkami okazali się 11 oraz 14-letni jastrzębianie. O losie chłopców zdecyduje sąd rodzinny – zaznacza aspirant Halina Semik, oficer prasowa miejscowej policji.

Z obserwacji stróżów prawa wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych, balkonów lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe. Złodzieje wykorzystują okazję, widząc np. rower bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. 

Jak odpowiednio zabezpieczyć rower:

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. 

- Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru – radzi rzeczniczka.

Jak przypiąć rower:

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka-kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower, muszą być solidne i trwale przymocowane. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.

Gdzie można bezpiecznie zostawić rower w mieście:

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, ustalenia sprawcy kradzieży. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.