post image
Materiały prasowe.

Czym właściwie jest ciepło systemowe?

- Ciepło systemowe to w uproszczeniu rodzaj ciepła, które podajemy na grzejnik w bloku mieszkalnym. Większość bowiem naszych odbiorców to ci Klienci, którzy korzystają z ciepła dostarczanego do bloków mieszkalnych. To ciepło dostarczane systemem ciepłociągów do z elektrociepłowni. Dodatkowo poza ciepłem systemowym mamy także możliwość dostarczania naszym Klientom ciepłej wody użytkowej. Obecnie z tej możliwości korzysta jedynie część naszych Klientów. Zachęcamy jednak do zapoznania się z tą ofertą, gdyż jest to bezpieczna forma dostarczania ciepła i ciepłej wody użytkowej do domu.

 Ciepło systemowe jest także gwarancją bezpieczeństwa. Z kolei za ciepłą wodę użytkową nie powinniśmy zapłacić więcej, niż w przypadku innych form podgrzewania wody.

- Ciągle spotykamy się z informacjami o zatruciach gazem czy zaczadzeniami z piecyków, które służą mieszkańcom naszego regionu do podgrzewania ciepłej wody. Jedynie w roku 2020 w samym tylko województwie śląskim służby odnotowały ponad 1300 incydentów związanych z tlenkiem węgla, gdzie ponad 400 osób zakwalifikowano jako ranne, a 11 osób zmarło. Na tle tych przerażających statystyk ciepło systemowe jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie generuje ryzyka uszkodzenia instalacji gazowej czy narażenia zdrowia i życia mieszkańców. Co najbardziej istotne, ciepła woda użytkowa jest w podobnej cenie.

 To także komfort dla mieszkańców. Systemy te są bezobsługowe i w trakcie ich użytkowania nie wymagają żadnych działań ze strony Klienta.

- Po montażu instalacji ciepła systemowego, nasza oferta jest niemal bezobsługowa. Nie ma konieczności przeglądu piecyków czy ich modernizacji i spełnienia ostrzejszych wymagań co do wentylacji w pomieszczeniach z piecykami gazowymi. Staramy się również zapewniać określone parametry. Dzięki temu woda użytkowa ma stałą, konkretną temperaturę. Nasi Klienci są z tego bardzo zadowoleni. Zachęcamy spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców domów do tego, by oferowali mieszkańcom ciepłą wodę użytkową. To podnoszenie komfortu ich życia.

Obecnie ciepło systemowe oferowane przez PGNiG Termika EP dociera do wielu lokalizacji w naszym regionie.

- Nasze instalacje poza Jastrzębiem-Zdrojem znajdują się w Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu, Rybniku czy w Czerwionce-Leszczynach. Mamy także instalacje w mniejszych lokacjach jak np. w Kuźni Raciborskiej.

 Jak podłączyć się do ciepła systemowego? Procedura nie jest skomplikowana i wymaga od nas jedynie wypełnienia prostego formularza.

- Kwestia weryfikacji możliwości skorzystania z naszej oferty odbywa się za pośrednictwem Biura Obsługi Klientów, które z uwagi na trwające obostrzenia aktualnie funkcjonuje w sposób zdalny. Mamy nadzieję, że już w czerwcu będziemy mogli przyjąć naszych Klientów również stacjonarnie w odnowionym Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Wrocławskiej 2C w Jastrzębiu-Zdrój. Procedura polega właściwie na wypełnieniu krótkiego wniosku, który następnie weryfikujemy i w możliwie jak najkrótszym czasie wydajemy informację na temat warunków przyłączenia. Jesteśmy także otwarci na sugestie i oczekiwania Klientów. Możemy rozmawiać z Klientem na temat mocy, tego co, kiedy i gdzie oczekuje od nas Klient.

 Oferta PGNiG Termika EP jest jednak szersza.

- Dostarczamy ciepło systemowe  oraz chłód dla okolicznych kopalni. Produkujemy również prąd w ramach instalacji kogeneracyjnych. W najbliższych miesiącach będziemy także pracowali nad możliwościami podawania chłodu dla Klientów indywidualnych, posiadających większe powierzchnie jak np. hale.

 PGNiG Termika EP wykorzystuje różne źródła wytwarzania ciepła i energii. Dzięki temu Klienci mogą liczyć na stałe parametry i wysoką jakość usług.

- Poza węglem szukamy także innych źródeł wytwarzania ciepła i energii. W ciągu najbliższych dwóch lat w naszym miksie paliwowym pojawi się przestrzeń dla gazu ziemnego, który będzie podawany dla źródeł ciepła w Raciborzu, Leszczynach oraz Kuźni Raciborskiej oraz w sześciu  lokacjach w Rybniku . Tam też, z początkiem 2023 roku kotłownie gazowe zastąpią węglowe źródła Polskiej Grupy Górniczej. Niebawem będziemy wykorzystywali również biomasę na instalacji EC Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Weryfikujemy możliwości spalania RDF, czym zainteresowane są okoliczne samorządy. W ten sposób gminy będą mogły pozbywać się części strumienia śmieci, które będą przez nas przetwarzane na ciepło. Ciągle analizujemy nowe rozwiązania, gdyż nie możemy uzależniać się tylko od jednego źródła energii.

 To także dbałość o środowisko naturalne i poprawę jakości życia mieszkańców, dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii.

- Inwestujemy także w odnawialne źródła energii. W ciągu najbliższych dwóch lat na naszych zakładach będziemy uzyskiwać ponad 1 mW/e z samych paneli fotowoltaicznych. W ten sposób budujemy wszechstronny miks paliwowy, by zapewnić ciągłość dostaw dla Klientów w realiach „zielonej transformacji”.. To dla nas duże wyzwanie, w szczególności związane z ograniczaniem emitowania CO2 do środowiska. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w wielość projektów pozwoli poprawić stan naszego powietrza.

 PGNiG Termika EP stawia ponadto na odpowiedzialność finansową, co przekłada się na konkurencyjne ceny dla swoich klientów.

- Jesteśmy organizacją biznesową, więc kluczowa jest dla nas rentowność poszczególnych inwestycji. Naszym celem jest podnoszenie efektywności systemów, także w trosce o przysłowiową kieszeń Klienta. Zmiany na rynku są jednak bardzo dynamiczne. Jednocześnie istnieje wiele czynników niezależnych od nas, które mogą wpływać na końcowe ceny oferowanych przez nas usług. Przykładem jest blisko dwukrotny w skali ostatnich 6 miesięcy wzrost cen emisji dwutlenku węgla CO2. Powstaje on przy wykorzystaniu prawie każdego paliwa, a dzięki naszym wysokosprawnym instalacjom, minimalizujemy jego ilość.

Pełną ofertę PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA można poznać wchodząc na stronę internetową: www.ptep.pl. 

Komentarze

Dodaj komentarz